Kafe ve Restaurantlar Açılacak mı? Bakan Koca Yanıtladı

Covid-19 pandemisi nedeniyle  başlatılan kısıtlamalardan en çok zarar gören sektörlerin başında gelen ve thminlere göre 10 milyonluk bir kitleye hitap eden hizmet sektörüne yönelik Sağlık Bakanı Fahrettin Koca net konuştu.

Kafelerin ve restoranların açılması gündemde yok.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sorulan bir soru üzerine kafeler ve restoranların açılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Korona virüs salgını için alınan tedbirlerin gevşetilmeye başlanması ve normalleşme takviminin ortaya çıkması ile kafeler ve restoranların açılmasına yönelik henüz bir  ortam oluşmadığı  ifade edildi.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kafe ve restoranların açılıp açılmayacağı konusunda önemli açıklamalar yaptı. Bakan Koca, AVM’lerin açılacak olmasına rağmen kafe ve restoranların açılmayacağının altını çizdi. Bakan Koca’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamalar şöyle:“Bilim Kurulu veya bakanlığımızın AVM'lerin kapatılması ile ilgili herhangi bir kararı olmamıştır. İşletmelerin kapatılması ile ilgili kararlar olmuştur. Bununla ilgili kararlar aldık. AVM'lerin kapatılması ile ilgili herhangi bir karar almadık, doğru olarak açılması için bir karar almamızı da beklemeyin. Zaten bunlar açıktı. Kendileri kapattılar. Peki açılan ne oldu? Kuaförler ve berberler belli şartlara uyarak açılacaklar. Giyim ve züccaciye yerleri açılacak. Lokantalar açılacak diye AVM'ler açılacak mı? Hayır böyle bir karar yok. Bunları işletme sahipleri açıyor olsa kapalı olmaya devam edecek” 
06-05-2020