Havutça, Çevre ve Ulaştırma Bakanlarını uyardı!

 

CHP’liler Avrupa’nın en büyük limanına sahip Rotterdam kentinde sosyal demokrat belediye ve CHP’nin Hollanda temsilcileri ile bir araya geldikten sonra liman incelemelerinde bulundular.
Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekilleri Av. Namık Havutça, Mehmet Tüm ve Ahmet Akın ile Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı ve Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’dan oluşan beş kişilik heyet Hollanda’da önemli temasların yanı sıra kenti farklı yönleriyle de inceleme fırsatı buldu.
Rotterdam da yapılan inceleme ve temaslarla ilgili açıklamalarda bulunan Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça; Avrupa’nın en büyük limanına sahip olan Rotterdam’ın bu yoğunluğa ve büyüklüğe rağmen kentin dokusunu ve özelliğini koruduğunu belirtti. “1940’ta, Almanya’nın bombardımanların da büyük zarar gören liman kenti özgün planına bağlı kalınarak yapılan bayındırlık çalışmaları ile bugünkü çağdaş görüntüsüne kavuşmuştur. Rotterdam bu doğal ve kültürel yapısına sahip çıkarak liman şehirlerimiz olan Balıkesir, Kocaeli İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya, Trabzon, Samsun, Zonguldak gibi önemli şehirlerimize örnek teşkil etmektedir. Buradan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı başta olmak üzere diğer bakanlıklarımıza uyarıda bulunmak istiyorum; Limanlara sadece ticaret odaklı bakmamak gerek, şehrin güzelleşip gelişmesine katkı sunan limanların kentin dokusunu da bozulmaması gerekmektedir” dedi.