Edremit Körfezde Çevreciler BASKİ'nin Derin Desarj Projesini İptal Ettirdi.

Edremit ve Gömeç'in kentsel kanalizasyon atıklarını Edremit Körfezinin içine derin desarj yapma suretiyle atık sorununa çözüm getirmek isteyen Baski nin projesine çevre derneklerinin itirazı üzerine Danıştay dur dedi.

Edremit Körfez’de bulunan  çevre örgütlerinin arıtma yerine derin desarj yapmak isteyen BASKİ nin aldığı  kararı yargıya taşımasından sonra  Balıkesir İdare Mahkemesi, Balıkesir Valiliği’nce verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etti.

Valilik ve BASKİ tarafından temyize gönderilen iptal kararı hakkında Danıştay 6. Dairesi’nin ‘karar düzeltme yolu kapalı olmak üzere’ onama kararı verdiği öğrenildi.

Edremit Körfez İlçelerinde  faaliyet gösteren Ayvalık Tabiat Platformu, Gömeç Çevre Platformu, Burhaniye Çevre Platformu, Edremit Çevre Platformu ve Kazdağı Doğal Ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin karşı çıktığı proje hakkında iptal kararının Danıştay tarafından onandığı’na ilişkin karar davacılara tebliğ edildi. Edremit Körfezinde yer alan ilçelerde bulunan Çevre dernekleri artan nüfusla birlikte körfezin kirlenmesine yol açmaya başlayan evsel kanalizasyon atıklarının kirliliğe çözüm yerine daha da kirlenmesine yol açacak  derin desarj yerine Bandırma Körfezi için projelendirilen Biyolojik ve kimyasal arıtma projeleri  içeren çözüm istiyor.

09-03-20207HABER MERKEZİ