Türkiye BorKarbür'de Özel Sektörle Sahaya Girdi Nurol

Türkiye en büyük ekonomik gücü olan Bor madeninde katme değerli ürün üretim  sahasına giriyor.

Dünyanın en büyük BOR hammede kaynaklarına sahip olan Türkiye devlet tekelinde olduğu halde şimdiye kadar sadece maden ve elleçlenmiş yarı hammadde olarak ihracat edebildiği Dünya Bor sektöründe katma değerli ürün üretimine BOR KARBÜR' le girdi. Bandırma'da yapımı devam eden  ve Kütahya da planlanan bor karbür yatırımlarına paralrl olarak özel sektörde Nurol Teknoloji A.Ş bor karbürle zenginleştirimiş ürünleriyle dünyada 3. sıraya yerleşti.

Bor madeninin işlenip belirli bir kullanım aşamasına ulaştırılmış hali olan ve  yüksek teknoloji endüstriyel kullanımda yer alan Bor Karbür, nükleer santrallerde de önemli malzemelerin temelini oluşturmaktadır.

Özellikle başta güvenlik sektörü olmak üzere silah sanayi ve tüm diğer sektörlerde üretim sürecininde yer alan Bor Karbür ün Dünyadaki 3 üreticiden birisi  Türkiye oldu. ABD ve Çin'li üreticilerden sonra Balıkesir Bandırma'da yapılmakta olan BOR KARBÜR üretim tesislerinden önce Türk şirketi Nurol özel sektör olarak  BoR Karbür  balistik zırh  üretimine devam ederken aynı menşede son derece kaliteli ürünleriyle ihracatta büyük başarı sağlıyor.

NUROL TESİSLERİNİ SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI ZİYARET ETTİ
Eti Maden işletmelerince Bandırma'd a başlanan BOR KARBÜR fabrikası  için yapım süreci devam ederken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ürettiği bor karbür seramiklerle Türkiye'nin adını bu alanda dünyadaki sayılı ülkeler arasına yazdıran Nurol Teknoloji'yi ziyaret ederek üretim safhalarına ve ürün çeşitliliğini inceledi.. Bakan Varank, Nurol ziyaretinde yaptığı açıklamada  "Bor karbür seramiklerin kilogram başına ihracat değeri 90 dolar, çok büyük bir katma değer. Bu teknolojide dünyadaki 3 oyuncudan biri olmamız ülkemizin konumunu stratejik hale getiriyor." Genel Müdür Selim Baybaş ile Genel Müdür Yardımcısı Serpil Gönenç'ten çalışmalar ve gelecek planlamalarına ilişkin bilgi alan Bakan Varank, şirketin ürettiği ileri teknik seramiklerle platform ve personel korumaya yönelik balistik çözümlerini inceledi.

Personel araçları,Hva ,Kara Deniz askeri araç koruma alanlarında  alternatifsiz  çözümler sunan  ve Türkiye ve Dünyanın en büyük inşaat şirketlerini içinde barındıran konsorsiyumun bir kuruluşu olan NUROL Teknoloji A.Ş 'nin bor bileşenleri de dahil olmak üzere özel katma değerli ürün üretimiyle ilgili bilgiler şirket sayfasında yer alıyor.

ı Alumina, Silisyum Karbür ve Bor Karbür Seramik üretimlerinin yanı sıra sivil alanda kullanımı olan Tungsten Karbür seramikler Nurol Teknoloji seramik ürün gamı arasında yerini almaktadır. Nurol Teknoloji, başta Türk Güvenlik Güçleri’nin olmak üzere, dünyadaki tüm dost ve müttefik ülkelerin ihtiyacı olan ileri teknolojik balistik seramikleri ve hibrit balistik koruyucu zırh çözümlerini Ankara’da yerleşik üç üretim tesisinde tek çatı altında üretmektedir. Nurol Teknoloji, kuruluşu ile birlikte, Kanunlar kapsamında T.C. Milli Savunma Bakanlığı’ndan “ MİLLİ GİZLİ” ve “NATO GİZLİ” Gizlilik Dereceli Tesis Güvenlik, Üretim İzni belgelerine, ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 Sistem Sertifikalarına ve bünyesinde bulunan iki adet Balistik Test Laboratuvarı için Uluslararası NIJ standartları kapsamında 17025 TURKAK akreditasyonu belgelerine sahiptir.

Türkiye’nin tek ileri teknik seramik üreticisi olan Nurol Teknoloji, kendi geliştirdiği proseslerle ürettiği Bor Karbür seramikler sayesinde Türkiye’nin adını dünyada Bor Karbür balistik seramik üretebilen az ülke arasına yazdırmıştır. Bünyesinde barındırdığı makine parkı, kalifiye insan kaynağı, kalite altyapısı, akredite balistik laboratuvarları ve AR-GE vizyonu ile personel koruma, araç koruma, yapısal koruma alanlarında müşteri isterlerine özel olarak yaratmış olduğu balistik çözümler gerek ülkemizde gerek dünyanın çeşitli ülkelerinde güvenlik güçleri tarafından sonsuz bir güvenle kullanılmaktadır.

Nurol Teknoloji Ocak 2021 itibari ile 5746 sayılı araştırma, geliştirme ve tasarım faaliyetlerinin desteklenmesi hakkında kanun kapsamında AR-GE Merkezi olmuştur. Nurol Teknoloji AR-GE Merkezi yoluna inovatif ürün odaklı teknolojiler geliştirerek, kurum içinde ve dışında AR-GE ve inovasyon kültürünü yaygınlaştırarak, mühendislik, işgücü ve insan kaynağı altyapısını sürekli iyileştirerek, süreç ve altyapıda dijital dönüşüm gerçekleştirerek, akademik iş birliklerini nitelik ve nicelik bakımından geliştirerek devam etmektedir.

15-06-2021/Edit: MEHMET LEVENTOĞLU