Coronaya Sesli Uyarı Yetmez

CORONAYA SESLİ UYARI YETMEZ

Erdem ÖZCAN

Omicron varyantı sonrası corona virüsün giderek yayıldığı, bir taraftan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanırken öte yandan Balıkesir genelinde en fazla vakanın Bandırma olduğu Balıkesir Valisi Hasan Şıldak tarafından da açıklandı.

Geçen hafta Bandırma’ya gelen Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, coronavirüs tehlikesine dikkat çekmiş ve Bandırmalılara, İl genelinde en fazla vakanın Bandırma’da görüldüğünü söylemişti.

Son 10 günün tespiti böyleymiş… Zaten haritaya bakacak olursak Bandırma kıpkırmızı...

Bakıyorum, giderek yükselen vaka ile en yetkili makamlar açıklama ve uyarılarda bulunuyorlar ama konuyla ilgili etkili bir çalışma yapılmadığı ortada.

Sadece megafonla uyarılarda bulunmak yeterli mi?

Bana göre değil…

İstediğiniz kadar sesli araçlarla anons yapılsın çoğu vatandaşın bir kulağından giriyor öbür kulağından çıkıyor.

“Takan da yok!” diyebilirsiniz…

Daha ciddi uyarılar yapılamaz mı? Sanıyorum para cezası kesmek istenmiyormuş. Hâlbuki para cezası kesilmeden de uyarılar yapılabilinir. Özellikle kapalı mekânlarda toplu bulunma, maske ve mesafe uyarıları yetkili birimlerce mutlaka yapılmalı.

Özellikle kapalı mekânlarda sigara içmek nasıl yasak ise, maske takma mecburiyeti de yürürlükten kalkmadığına göre maskesiz bulunmak ta “yasak” demektir.

Halk otobüslerinde de garip bir durum var. Otobüslere maskesiz kimse alınmıyor ama tıka basa insanlar adeta üst üste olunca mesafe ortadan kalktığı gibi maskenin de ne faydası olacaktı ki?

Onun için tehlike giderek büyürken tedbirleri konusunda uyarılarda bulunmak sadece sesli anonslara mı kaldı… Vali Bey’in, vakaların il genelinde en çok Bandırma’da olduğunu açıklaması yerinde ama bana göre yetmez.

Vali Bey’in bu çok önemli ikazları dikkate alınıp denetimlerin sesli uyarılar yanında başta kapalı mekânlar olmak üzere uygun yerlerde de yapılması sağlanmalıdır.

Ölümcül virüsün yayılmasını önlemek için ikazların sadece sesli olarak yapılmasıyla yeterli olacağı sanılmasın…

ERDEM ÖZCAN /15-01-2022/BANDIRMA /