TÜM'den 3 Aralık Mesajı

3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısı ile bir mesaj yayınlayan CHP Balıkesir Milletvekili ve PM Üyesi Mehmet TÜM,” Engelli yurttaşlarımızın önündeki en büyük engel, ne yazık ki onları koruması gereken devletin kendisidir. Bu güne kadar engellilerle ilgili bir çok yasa çıkarmasına,çıkardığı yasalara uymayan yine devletin kendisidir dedi.”
Kamuda bulunan engelli kadrolarının yarısından fazlasının  boş olduğunu dile getiren Tüm,” Hükûmet tüm uyarılarımıza rağmen atama yapmıyor. Sonra  Özel sektöre neden yapmıyorsun diye ceza veriyor. Böyle bir anlayış olabilir mi? Bu ceza ile çözülecek bir sorun değil. Devlet teşvik etmelidir” dedi.

Hükumetin,  engellilere dağıttığı sosyal yardımları gündeme getirerek , bununla övündüğünü söyleyen Mehmet Tüm, "Engelli yurttaşlar, Sadakat anlayışı ile verilen sosyal yardımlara muhtaç olmak istemiyor. Topluma karışmak onunla bütünleşmek ve çalışıp üretmek istiyorlar.” diyerek çözüm önerilerini şöyle sıraladı.

- Öncelikle, Hükumet Kamuda açık bulunan kadrolara bir an önce atama yapmalıdır.

- Özel sektöre engelli çalıştırması için teşvik verilmeli, engellilerin sigorta ve vergilerini devlet ödemelidir. Belediyelere  yeni yaptırımlar uygulanmalı. Mimari  bu konuda yeniden düzenlenmeli, imar planlarına engellilerin yaşam hakları korunacak düzenlemeler getirilmelidir.

- Engellilerimizi önce insan ve birey olarak görecek ve temel insan haklarından yararlanmasını sağlayacak yeni bir anlayışa ihtiyacımız var. Engellinin insan olduğunu unutan bir anlayışı red etmeliyiz. Toplumla bütünleşme adına, fiziki engeller ortadan kaldırılmalıdır.

- Sakat, özürlü psikolojisini ortadan kaldıracak fiziki ve psikolojik bir an önce devreye girmelidir.

- Engellilerin özel yaşamları  korunmalıdır.Aile kurmaları temel insan hakkıdır. Bunun şartları oluşturulmalıdır.

- Engelliler yakınlarının insafına terk edilmemeli, her türlü sosyal güvenceye kavuşturulmalıdır.

- Okullarımız engelliler için , engel olmaktan çıkarılmalı, tüm engellilerimizin özelliklerine göre eğitimleri sağlanmalı ve mutlaka meslek sahibi olmalıdırlar.

- Emekliliklerinde mutlaka yaşamlarını sürdürecek gelir düzeyine kavuşturulmalıdırlar.

- Çalışamayacak durumda olanlar, ileriki yaşamlarında yakınları yerine devletin koruması altına alınmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle daha yaşanabilir “engel olmayan bir Türkiye” dileği ile tüm engelli Yurttaşlarımızın gününü kutlar  selam ve saygılar sunarım.

BG-HABER DÜZENLEME SERHAT OZAR