SKM BANDIRMAMIZA ÇOK YAKIŞTI Muharrem Şen Yazdı

SKM BANDIRMA'MIZA ÇOK YAKIŞTI 
Santral Kültür Merkezimiz gerçekten çok fiyakalı oldu.
Ankara'da ve İstanbul'da bulunan A.K.M. ler(Atatürk Kültür Merkezi)  O kentlerin simgeleri olduğu kadar,gençlerin rendevu ve buluşma noktaları olmuştur. Bu  kültür merkezleri vatandaşların ağzında pelesenk olmuştur. Bandırma da yeni hizmete giren S.K.M.  (Santral Kültür Merkezi) sanat ve kültür etkinliklerine yönelik mekan sıkıntısına bir nebze daha merhem olacağı için  çok olumlu bir  proje aynı zamanda kentimizin tarihi açısından önemli anılar içerdiği için keza  yok olmaktan kurtarıldığı için de çok olumlu oldu. 
Vatandaşlarımızın ve gençlerimizin buluşma noktası da olacağı kesin.---------------------------------
*
Santral Kültür Merkezi (S.K.M) aramıza hoş geldin. Kentimizin Tarihi ve Kültürel miraslarından biri olan Eski Elektrik Fabrikası ve çevresinde çok çocukluk anılarım var. Çocukluğumun geçtiği evimin az ötesinde olan  Eletrik enerjisi üreten bu tesisin çıkardığı ses hala kulaklarımda çınlıyor....-----------O zamanlardan bir bukle anı  mutlaka nakledeceğim yeri geldiğinde. Elektrik Fabrikası  yıllardır mezbelelik olarak içimizi acıtan görüntüsüyle beklerken  Kültür ve Sanat merkezine dönüşmesi için yapılan restarasyon çalışması sonrası kentimize yeni ve güzel yüzü ile geri geldi.
*
 Bandırma'mıza kazandırılan bu tarihi binanın açılış kokteyline katıldım. İyiki de katılmışım. Limonata içtim, doğaldı. 
S.K.M. yeni ve güzel yüzü ile Bandırma'mıza kültür ve sanat alanında da poızitif anlamda gençlerimize Enerji ve Sinerji Üretmeye devam edeceği kesin ve bu beni ilersi için çok umutlandırıyor. Bu Tarihi binanın kentimize ve toplumumuza kazanılmasında emeği geçen herkesi bir kentli ve Kültür ve Sanat sever olarak yürekten kutluyorum. Dursun Başkanı'da özellikle tebrik ediyorum. Ve ekliyorum bu gibi tarihi binalardan elimizde artık ne kaldıysa  yıkılıp yok olmaması için çok çok  özen göstermeliyiz. Bunlar kentin kimliği. Bugün tüm ilçe il kasabalarda eski evlerden eser yok  tüm kentler sanki aynı kalıptan çıkmış gibi ruhsuz şekilsiz cansız beton yığınları. Oysa eski resimlere baktığımızda her şehrin kendine has bir görüntüsü ayrı bir kimlik oluştururdu. 
*
 Günümüzde  ülkemizin her yerinde Ekonomik rantlar yüzünden dolayı katledilen tarihi varlıklarımızı yok etmek için   sit  kanunlarını bile değiştirdiler. Yoluna koydular .   Yapılan uyduruk A.V.M.lerle  Para Babalarının  para hırsı çılgınlığını anlatmama gerek yok. .Avrupa'da görüyorum. Tiyatro, Opera ve sanat merkezleri tarihi binalarda asırlardır ayakta, eskiden olduğu gibi şimdi de halka hizmetlerini aksatmadan sürdürmenin haklı gururunu yaşıyorlar.
Biz niye yaşamayalım ki? Ya da yaşayamıyoruz. Sadece meydanlarda mehter takımıyla marşlar söylemek yetmez. Bizler sanatsever bir ulusuz. Barbar değiliz ki ? Bizim eksiklığimiz kültüre ve sanat a  ,sanat eserlerine  Bandırma'da   halkımızın gösterdiği alakayı yöneticilerin umursamaması. Bazıları tabi. Gördük geçirdik Bandırma meydanlarına heykel diye plastikten ucubeler konurmu ?
*
Üzülerek siz okurlarım ile bir gerceği paylaşmamın zamanı geldi. Keşke kentimize kazandırılan Santral Kültür Merkezi 'nin  az ilerisinde  Kurtuluş savaşının kazanılmasında büyük katkısı olan  önemli Komutanlardan Çerkes Ethem'in evinin yıkılmaktan kurtarabilseydik. ,(O tarihi binayı yıkıp apartman yaptılar sanki çok lazım mış  gibi,para gözlüler!! Allah doyursun gözünüzü .)  Çerkez Ethem Konağı'nı kurtarıp Kültür ve Sanat evi yapılabilseydi keşke. Başkasını bilmem ama bu gibi tarihi değerleri para için yıkanları gelecekte toplum affetmayecektir,bu hassas konuda benim ciğerim yanıyor,başkasını bilmem. Ne güzeldi Işık Talebe Yurdu olarak bir süre hizmet vermişti anılarımız var. Hani diyorum eski resimleri ve planları duruyor yeniden yapılabilir mi ?Öylesine aklıma geldi.
*
A.K.M nın açılışında pardon S.K.M.  açılışında konuştuğum Bandırma İmar Komisyonu başkanı Şerafettin Engüdar aynen şöyle dedi; "Kentimizde ki bir çok tarihi binanın restarasyonunu gercekleştirdim, röleve projelerini çizip Anıtlar Kurulundan gerekli izinleri alıp bu değerleri  kentimize kazandırdım.Biz yaparız,yapamıyanlar ise arkadan konuşur,Bizler yerel yönetim olarak böyle Kültür ve sanat eserlerini  Bandırma'mıza kazandırmaya kararlıyız"  dedi. Şerafettin bunları söylerken kararlığı ve samimiyeti yüzünden okunuyordu. Bende kendisine Bandırma'mızın yeni mahallesi Edincik te eski başkan Mehmet Yağcı'nın başlattığı projede  tarihi cumbalı osmanlı evlerini  restore ettirmeye devam edelim ve tıpkı  Safranbolu evleri gibi Edincik evleri de  yerli ve yabancı turıstlerin beğenisine sunulsun alsana sanayiden daha güzel  temiz gelir ve döviz dedim. Şerafettin kardeşimde bana söz verdi. 
 " Sıra oraya geliyor" dedi..
Muharrem Şen -27 -05-2015 Bandırma