FETÖ Üyesi 20 Kişi Tutuklandı

15 Temmuz darbe girişimi öncesinde (20.03.2015-01.06.2016 tarihleri arası) İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü görevlilerince yapılan soruşturma kapsamında örgüte mensup "Yeni Ümit Eğitim Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği"nin örgüt adına faaliyet yürüterek usulsüz yöntemlerle örgüte finans kaynağı sağladığı tespit edilerek şüpheliler hakkında "FETÖ-PDY üyesi/yöneticisi olmak ve Nitelikli Dolandırıcılık" suçlarından tahkikat yapılmış, yapılan tahkikatın ardından o dönem adli mercilere sevk edilen şüphelilerin tamamı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır.
14.05.2019 günü bahse konu dosyanın gerçekleştirilen karar duruşmasında 29 şüpheliden
♦ 8'i hakkında "10 yıl ile 14 yıl 7 ay" arasında,
♦ 9'u hakkında "6 yıl 3 ay ile 8 yıl 9 ay" arasında,
♦ 3'ü hakkında "2 yıl 1 ay" cezaya hükmedilmiştir.
3 şüpheli hakkında beraat kararı verilmiş, başka soruşturmalardan tutuklu veya firar konumunda olan 6 şüphelinin dosyası ise tefrik edilerek ilgili soruşturmalara gönderilmiştir.
Dün yapılan duruşma sırasında mahkemede bulunan A.E., S.N.Y. ve V.D. adlı 3 şüpheli tutuklanarak cezaevine teslim edilmiş, 10 yıl ve üzeri ceza alan B.K., G.D., İ.A. ve C.L. adlı 4 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkartılmış olup 10 şüpheli hakkında ise istinaf mahkemesine yapılacak itiraz süreci tamamlandıktan sonra yakalama kararı çıkartılacaktır.
Firari durumda olan şüphelileri yakalama çalışmaları devam etmektedir.

BALIKESEİR VALİLİĞİ\ BANDIRMA GERÇEK