Erdek'te Sivas olaylarında hayatını kaybedenler anıldı

Alevi Kültür Dernekleri Erdek Şubesi, Sivas Olayları’nın 22.Yıldönümünde anma programı düzenledi.
Sivas’ta 2 Temmuz 1993 yılında Madımak otelinin yakılması sonucu hayatını kaybedenler, Perşembe günü (dün) saat 19.00’ da dernek binasında düzenlenen etkinlikle anıldı.
"İNSANLIĞA KARŞI YAPILAN SUÇTUR"
Karaca, “Bu katliam insanlığa karşı yapılan büyük bir suçtur”
Alevi Kültür Dernekleri Erdek Şubesi Başkanı Mahmut Karaca basına yaptığı açıklamada, “Bugün 2 Temmuz hafızlarımızdan silinmeyecek bir günün acısının 22. yılı. Haince hunharca katledilip yakılan 35 canımızı anıyoruz ve olayı gerçekleştirenleri lanetliyoruz. Alevilere yönelik bu olayı insafsızca gerçekleştirenler cezalandırılmamıştır. Bu katliam insanlığa karşı yapılan büyük bir suçtur.
Bundan 22 yıl önce yaşanan 2 Temmuz Madımak katliamı olarak bilinen 35 canımızın yaşamına mal olan katliamı lanetleyip bir daha yaşanmaması için gösterdiğimiz duyarlılık tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Ancak bu tür katliamları destekleyenler katliamlardan medet umanlar ve çıkar sağlamaya çalışanlar var. Şimdi soruyoruz Sivas’ta ve ülkemizde barış ve kardeşlik isteyen yeni 2 Temmuzlar yaşanmasın diyerek alanlara çıkanlar mı, yoksa Madımak katliamını bayram ilan eden zihniyet ve uzantıları mı vatan hainidir?
Bu katliamları gerçekleştiren faşist gerici odaklar ve uzantıları bilmelidir ki her türlü baskı, engelleme ve sindirme politikaları bir işe yaramayacaktır. İnsan hak ve özgürlüklerinden, eşitlikten, barıştan ve kardeşlikten yana olan herkesi 2 Temmuz 2015 bugün Madımak’taki katliamı lanetlemeye davet ediyoruz” dedi.
Açıklamanın ardından Madımak olaylarını anlatan sinevizyon gösterisiyle hayatlarını kaybedenler anıldı.