Eğitim - Sen Bandırma " Öğretmenlerin Sağlığı Önceliğimizdir!

BASINA VE KAMUOYUNA

ÖĞRETMENLERİN SAĞLIĞI ÖNCELİĞİMİZDİR!

 

Milli Eğitim Bakanlığı Ögretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 2019-2020 Eğitim öğretim yılsonu mesleki çalışmalarının okullarda yapılacağını açıklamıştır.. Oysa Orta Öğretim Genel Müdürlüğü mesleki çalışmaların uzaktan eğitim seklinde , online yapılabileceğini daha önce açıklamıştı.

Mart ayından beri devam eden uzaktan eğitimin 19 Haziran tarihinde sona ermesinden sonra öğretmenlerin yılsonu seminerlerini okulda , yüzyüze yapmalarına karar verilmiş olmasını anlayabilmek mümkün değildir.

Koronavirüsle ilgili tehlikenin devam ettiği bir süreçte onlarca öğretmeni n. bazı okullarda yüzlerce öğretmenin biraraya geleceği ortamlarda fiziki mesafenin korunamayacağı, virüs taşıma ihtimali olan kişilerin bulaşma riski yaratacağı biliminsanları tarafından ifade edilirken ,seminerlerin öğretmenler odasında yada eğitim kurumlarında yapılması kararı öğretmen ve diğer yardımcı personelin ve dolayısıyla ailelerinin yaşam haklarını tehlikeye atmak .önemsememektir.

Oysa sözkonusu seminer yada çalışmalar uzaktan eğitim şeklinde gönül rahatlığıyla yapılabilir, okullarda yapılması şart değildir. Bir kısmının Eylül ayındaki seminer dönemine bırakılması da uygun olacaktır.

İlgili genel müdürlüklerin bile hemfikir olmadığı bir konuda bakanlığın nihai bir değerlendirme yaparak konuyu gözden geçirmesini ve eğitim emekçilerinin beklentilerini karşılamasını talep etmekteyiz.

Aksi durumda öğretmen ve aileleri yaşayacakları kaygı ve endişelerden dolayı istenen hedeflere ulaşılamayacak , verimlilik düşecektir. Ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan doğacak sorumluluk bakanlığa ait olacaktır. Kaldıki bu talep sadece EĞİTİM SEN in talebi değil , diğer sendikaların düşüncesi de aynı yöndedir. Bu talebin kabul edilmesi öğretmenlerin kaygıya kapılmaksızın görevlerini güven içinde yapmasına ve bu çalışmalardan umulan amaçların gerçekleşmesine de katkı yapacaktır.

İlgili makamların gereğini yapması dileğiyle BANDIRMA EĞİTİM SEN ailesi olarak başta eğitim camiası olmak üzere öğrencilerimize .velilerimize ve tüm halkımıza sağlıklı günler ,iyi tatiller dileriz….

Erdal DOĞRU

Eğitim Sen Bandırma Baştemsilcisi

09-06-2020/BANDIRMA