Besicilik Ve Sütçülük Tematik Gençlik Kampı Gönende Başlıyor

  Gençlik ve Spor Bakanlığımızca planlanan, Tematik Gençlik Kampları Projesi kapsamında Balıkesir’imizde  Besicilik ve Sütçülük alanına ilgi duyan ya da bu alanda çalışan 18-29 yaş arası 40 erkek katılımcı ile 20-24 KASIM  tarihlerinde “Besicilik ve Sütçülük Kampı” gerçekleştirilecektir.
Tematik Kamp, Gönen ilçesi Yıldız Termal Kaplıcalarında yapılacak olup, saha çalışmalarına da buradan ulaşılacaktır.
                Tamamen ücretsiz olan çalışmada genç çiftçilere işletme kapasitesini artırmalarını ve üretim yöntemlerinde bilinçlenmelerini sağlamak, bu alanda sunulan kredi ve diğer destek hizmetlerini tanıtmak amacıyla besicilik ve sütçülük alanında eğitimler verilecek ve örnek işletmelerde pratikler yapılacaktır. Ayrıca süt üretim yöntemleri ve bu ürüne verilen çeşitli destekler anlatılacaktır.
Katılımcılara yönelik besicilik ve sütçülük eğitiminin uygulanması sonucu genç çiftçilerin elde ettikleri gelirin artması sağlanarak bölgede sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın teşvik edilmesine katkıda bulunulması hedeflenmektedir.
 
TEMATİK KAMPIN AMACI
                Genç çiftçilere işletme kapasitesini artırmalarını ve üretim yöntemlerinde bilinçlenmelerini sağlamak, bu alanda sunulan kredi ve diğer destek hizmetlerini tanıtmak amacıyla besicilik ve sütçülük alanında eğitimler verilecek ve örnek işletmelerde pratik yapılacaktır.
                Alanında uzman kişilerle eğitim ve uygulama programı olarak gerçekleştirilecek projeye, Balıkesir ikinci kez ev sahipliği yapacaktır.
                Balıkesir Gençlik Merkezleri organizesinde yapılacak Besicilik ve Sütçülük Tematik Kampı için 40 erkek katılımcı belirlenecek ve katılımcı seçiminde, kırsal kesimde yaşayan gençlere öncelik verilecek.
                Programın yapılacağı Balıkesir ilimizde, Balıkesir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne başvuru yapacak gencin, temanın gerçekleştirileceği şehirde ikamet etmesi öncelikli şart olarak aranacak.  5 gün sürecek eğitim süresince ulaşım, yemek, konaklama ve diğer tüm giderler Bakanlık tarafından karşılanacak.
                Balıkesir Gençlik Merkezlerinin koordinesindeki program açılışı  20  Kasım 2017 Pazartesi günü saat 14:00 de Gönen Yıldız Termal Kaplıcalarında yapılacaktır.

BANDIRMA GERÇEK-SELİME NUR ÇAKAR