Başkan Deveciler'den Burhaniye İskele'de Meydan Projesi

Burhaniye Belediyesi, İSKELE Mahallesinde bulunan ünlü salaş balıkçıları kaldırıyor. Son yıllarda bölgeye gelen yabancı misafirlerinde ilgi odağını taşıyan ve vatandaşın ucuz deniz ürünlerine ulaşabildiği  balıkçı dükkanları kaldırılma kararı tatilcileri ikiye böldü.  İskelede köklü bir değişim için kolları sıvayan Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, daha önce Cunda da uygulanan model gibi yıllar içinde  halkın yürüyüş alanında denizle arasını kesen  salaş balık restoranlarını  yerinden kaldırıp hemen arka bölümde yeni ve modern yerlerine taşınması ve alanda yeni bir meydan için proje çalışmalarını başlattı.
Yeni proje tamamlandığında İskele sahil şeridi modern bir meydana kavuşacak ve yürüme ve eğlence alanlarıyla birlikte deniz seyrine uygun yeni görüntüsüne kavuşmuş olacak.
Balıkesir'in en beğenilen turizm destinasyonlarından bir olan Burhaniye'nin  yoğun toplanma yerlerinden biri olan İskele Mahallesi  Yat Limanı ve Gazinolar mevki vatandaşların deniz kenarında çay bahçelerinde dinlendiği  ünlü bir alan. İskele Mahallesi Balıkçı Barınağı ile Ali Çetinkaya Parkının sahil tarafında denize sıfır bulunan salaş dükkanlar, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in talimatıyla modernize edilmiş şekilde yürüyüş yolunun hemen karşı tarafında toplamda 275 m2 alana kurulacak dükkanların yapımı için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Belediye tarafından Çelik Konstrüksiyon malzemelerden yapılan dükkanlar modern görünümüyle de tamamlandığında iskele mahallesi de meydana kavuşmuş olacak .

 İskele Mahallesi sakinlerinden Veysel Yazıcı çalışmaları olumlu bulduklarını sonucu merakla izlediklerini söylerken Keskin Otel yakınında bir pansiyonda ailesiyle birlikte tatilini geçirmekte olan Yılmaz Danışmaz adlı vatandaş ise endişeli bir yorum yaptı.  Modernleşme adına beldenin doğal dokusuna alışagelmiş yaşam biçiminin bozulmaması gerektiğini ifade eden Danışmaz: "Pek çok yerde sahilde yapılan düzenlemeler yörenin alışılagelmiş yaşam biçimini geleneksel alışkanlıkları bozduğunu gördük bırakın bazı yerlerimizde aynı kalsın örneğin ben artık Erdek'e gitmiyorum çünkü o güzelim çay bahçelerini yıkmışlar modern ucubeleri yapmışlar bu yüzden artık Burhaniye'ye özellikle İskele'ye geliyorum. İnşallah burasıda modernlik uğruna sıcak ve çekiciliği bozulmaz  modern ama  soğuk sevimsiz bir yer olmaz  ".dedi

23-09-2020/ BURHANİYE