Bandırma Demokrasi Platformu'ndan Yaşam Tarzına Müdahaleye Tepki

 Bandırma Demokrasi Platformu bileşenleri Bandırma İnönü Caddesinde  alkol aldıkları iddiasıyla  sataştıkları gençleri darp edilmesini protesto ederken   Yaşam Tarzına şiddet kullanarak Müdahale edenlere yön Çocuelik polisin korumacı tutumunu eleştirdi.

Bandırma'da şiddete uğrayan iki aile Bandırma  Demokrasi Platformunu dün ziyaret etti.  Ailelerin ve gençlerin açıklamaları herkeste hayret uyandırdı.
Olayın mağduru genç olayı şöyle anlattı :’’16 Nisan Cumartesi   akşamı arkadaşı ile bir cafeden çıktıktan sonra evlerine g iderken  İnönü Caddesi  üzerinde bir grup genç tarafından’’ Siz alkol mü aldınız ? şeklinde tacizle karşılaştıklarını ve sonrasında bıçaklı saldırıya uğradıklarını ifade ettiler. Olay yerinden kaçarak kurtulmaya çalıştıklarını ama 6 kişilik grubun motosikletle önlerini kestiklerini ve saldırıyı boyutlandırdıklarını söylediler. Olayın çevrenin kışkırtılması ile linç boyutuna vardığını ve birçok yerlerinden yaralandıklarını söylediler.
Mağdur  gençlerin babaları olay sonrası çocuklarının çok kötü durumda olduğunu. Bandırma Araştırma hastanesine götürdüklerini, tedavi edildiklerini, tomografi çekildiğini ve darp raporu alarak sonrasında karakola gelerek  şikayet başvurusu yaptıklarını ve  tesbit ettikleri olayın faili iki kişiyi de karakola bildirdiklerini söylediler. Gerek hastane polisinin gerekse karakol görevlilerinin mağdurlardan ziyade failleri savunur  gibi tavır sergilemelerinin şaşırtıcı olduğunu ifade ettiler. Çocuklarının kimseyle bir husumetlerinin olmadığını .bu saldırıya bir anlam veremediklerini, cinayetle sonuçlanması hiçte şaşırtıcı olmayacak bu saldırının faillerinin ivedilikle bulunması için emniyet  görevlilerini göreve davet ettiklerini söylediler.
Bandırma Demokrasi Platformu bileşenleri  toplantıda yaşanan  bu vahşi saldırının Bandırma’nın özgürlükçü kimliğine kara bir leke olduğunu ve kınadıklarını söylediler. Faillerin en kısa zamanda bulunmasını talep ettiler.
Demokrasi Platformu  olarak gençlere ve ailelerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yaşanan saldırının temel hak ve özgürlüklerin kullanımına yönelik bir saldırı olduğunu ve kabul edilemeyeceğini ifade ediyoruz. İnsanların yaşam tarzına ve yaşam hakkına yönelik bu saldırının ivedilikle soruşturulmasını, suçluların ve  varsa azmettirenlerin ortaya çıkarılmasını bekliyoruz.
Hangi sebeple olursa olsun yaşam tarzı, dil, din ve inanç farklılıklarından dolayı  kimsenin kimseyi sorgulayamayacağı  ve üzerinde baskı kuramayacağı  anayasa ile garanti altına alınmıştır. Emniyet ve diğer ilgililerin konuyu en kısa zamanda aydınlatması ve tekrar etmemesi için gereğinin yapılmasını bekliyoruz.
21-04-2022/ Bandırma Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü/ Erdal DOĞRU