Avşa ve Alternatif Gelecek

ALTERNATİF

Bu yazıyı.
Sadece  AVŞA ADASINDA yaşa'yan, geleceği AVŞA'nın  konumuna bağlı olan insanlar için yazdım.
AVŞA'nın yaklaşık 50 yıllık bir turizm  mazisi var. Ve bu 50 yıllık mazi  kademe kademe diğer geçim kaynaklarını yok ederek artık "tek tabanca" durumuna gelmiştir.

HER ZAMAN  SÖYLERİM.
Toplumlar  geçmişlerini unutmamalı ,geleneklerini terk etmemelidirler. O geçmişler ki, toplumları yüzyıllarca ayakta tutmuş,yaşamalarına vesile olmuş değerlerdir
O değerleri terk eden toplumlar gün gelecektir o değerlere gereksinim duyacaklardır

AVŞA ADASINDA
Babalarımız, dedelerimiz, atalarımız
Granit cevheri olan adada arnavut kaldırımı tabir edilen ve yolların yapımında kullanılan "PAKET TAŞ" imal ederlerdi. BU ÜRÜN hiç bir teknoloji olmamasına rağmen. el becerisi ile üretilirdi . Bu taşlarla döşenen yollar hem sağlıklı hemde görsel güzellikler taşırdı.

Rum tüccarlar, bir kaç ayda bir mavnalarla gelir köylünün PAKET TAŞLARINI sayarak alırlardı
Bu alışveriş, ada'lının en büyük gelir kaynağı idi.

AVŞA ADASI  komple üzüm bağları ile kaplıydı, dolayısıylede şarapçılık çok gelişmiş ve "AVŞA SARAPLARI" ülke genelinde nam yapmıştı. Dünya çapında da ünlenebilirdi kıymeti bilinseydi.
8-10 tane şarap imalathanesi  olmasına rağmen, üzüm tükenmediği için, TEKEL gelir  köylünün üzümünü alırdı. Üzüm ve şarap  ADA halkının en önemli gelir kaynağı idi
ŞİMDİ ne üzüm bağı kaldı ne de şarap. Çok büyük bir ekonomik kayıp. 

ADA da şimdi  iki imalat var geleneği sürdürme çabasını taktir ediyorum elbette ama adada var olmayan  üzümü nerelerden getriyorlarsa,  kamyonlarda  fermantasyona giren üzümlerin şarabı ne kadar oluyorsa, hiçbir zaman bahsettiğim şarabın tadını vermiyecektir. Bozcaada geleneğe sahip çıkan yatırımcılarla bunu başardı marka oldu. Biz yapamadık oysa bu bir ticari ürün ve dünya markası olur çok  fazla gelir sağlardık. Çalışmak için gençlerimiz dışarı gitmezdi.

ADA halkının en önemli besin ve de bir diğer gelir kaynağı, BALIKÇILIK idi, her türlü balık  avlanır, cuzi paralara  satılırdı. Balıkçılık ta bir geçim kaynağı idi.
Herkes, bağında bahçesinde çalışır,üretir kendi tükettiğinden ötesini satar  nafakasını çıkartırdı. Kadınlarımız, annelerimiz  kırlarda yetişen doğal otlar toplarlar ve onlarla yapılan yemeklerin  salataların tadına doyum olmazdı.
HERKESİN BAHÇESİNDE , kendine yetecek kadar tavuğu bulunur, günlük doğal yumurta ihtiyacını karşılardı.Şimdi bahçeler boş duruyor marketten suni tavuk satın alıyoruz.

HER evin  en az 5--6  keçisi vardı.
Köy sürüsü ve bu sürünün maaşlı çobanı  vardı.
HERKES  akşam üzeri kova ve  bakraçlarını SÜT İLE DOLDURUR, yoğurdunu, peynirini, sütlacını  yapardı. Ne güzeldiler..

ADA halkı
Çok mutlu idi.
Temiz kalpli olan bu insanlar, son derece sağlıklı ve huzur doluydu
DEDİM YA!
Gel zaman git zaamaan
ADA'mıza  birileri gelmeye başladı. Önce  misafirler dedik, zaman içinde isim değiştirdi  TURİST oldu
İŞTE  NE OLDUYSA ONDAN SONRA OLDU!

Geçmişi kademe kademe unuttuk. Yüzyıllardır alışılagelmiş yaşam biçimi değişmeye başladı.
TURİZM denilen tek dişi kalmış canavar, az çalışma çok para fırsatçılığı  BU GÜZELLİKLERİ birer birer öğüttü.

ŞİMDİ.
BİR ALTERNATİF  OLMALI!

2  aylık geldi geçti turizm yerine 12 ay sürüdrülebilir turizm için mutlaka yerel üretimler gereklidir.Turizmi İnsanın yaşamı, geleceği  tek bir noktada  odaklanmamalı TURİZM tabii ki  olsun. Vazgeçilemezimizdir. Ama hakkını  vererek. Ve  turizmin yanısıra alternatif sektörlerde mutlaka var olmalı.Turizm bunlarla cazibe üretir. Şirinceye insanlar dağ seyretmek için gitmiyor. Geçmişte var olan zanaatlar yeniden canlandırılmalı. Bu konuda devlet ve Büyükşehir yönetimi  destek verip önemle üzerinde durmalı.
Bakın ihmal edilirse GÜN GELİR, adamızda yok olan geçim kaynakları gibi TURİZM de yok olabilir. Umudum tabii ki gençlerimizde. Girişimci ruhlarda.

NASILKİ granit taşçılık, üzüm bağları, şarap,  tavuklarımız, keçilerimiz yok oldu ise
CİDDİ bir nedenden dolayı  TURİZM'de yok olabilir. Örneğin çevre kirliliği sanayi ...

İşte CORONA, işte KANAL İSTANBUL işte  Biga, Karabiga, Gönen sahillerindeki  HOLDİNGLERİN  kurmaya başladıklaarı  sanayii  tesisleri santraller.

MESELE  GÜNÜ KURTARMAK OLMAMALI
GELECEĞİ KURTARMAK.

Düşünüyorumda, ADA da heba olan insan  gücü ile  nelerrr neler yapılır

ALLAH KORUSUN
TURİZM bir darbe yese, ADA'da %20 nispetinde  tuzu kuru olanlar hariç  %80  ne yapar ??

VARMISINIZ.
KOOPERATİF KURALIM  Başta  SİRKE  üretelim, ŞARAP  yapmaya üzüm yok ama  SİRKE yapma imkanımız var. Bu konuda çok şanslıyız  ADAMIZDA  AYSEL ABLA gibi  BİR sirke profösörümüz var

Bu küçük bir örnek .ÜRETİLECEK o kadar çok şey var ki, 
YETERKİ  kolları bir an olsun sıvıyalımm

HAYDİİ  ARKADAŞLARRR..
HAYDİİ  HEMŞERİLERİMMM..
HAAYDİİ AKRABALARIMM.

KÖYÜMÜZE
GERİ DÖNELİMM

GEÇMİŞİMİZE
GERİ DÖNELİM.

07-04-2020