Kemal Kılçdaroğlu Yeniden CHP Genel Başkanı

‘Adalet ve Cesaret’ temalı 36’ncı Olağan Kurultayı Ankara'da toplandı.  3 adayla başlayan başkanlık yarışında 2 aday yarıştı  ve Başkan Kemal Kılıçdaroğlu  organize delege üstünlüğüyle  yine  Güven Tazeledi . Adaylığını açıklayan eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile eski İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ise gerekli 127 delegenin oyunu bulamadığı için genel başkanlık yarışına giremedi.

CHP'nin 36. Olağan Genel Kurultayı'nda yapılan genel başkanlık seçiminde  resmi açıklamaya göre 790 oy ile yeniden genel başkan seçildi
Mükerrer imza kriziyle başlayan CHP'nin genel başkanlık seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce yarıştı. Oylamanın tamamlanmasından sonra sandıklar açılarak oyların sayımına geçildi. Açıklanan sonuçlara göre Bandırma delegelerinin de açık destek verdiği Kemal Kılıçdaroğlu 790 oyla genel başkanlığa seçildi. Muharrem İnce ise 447 oy aldı. Bu sonuçlara göre, Kılıçdaroğlu kongre delegelerinde ezici bir üstünlüğe sahip olarak çıktığı başkanlık yarışında  delege  tekelini kıramayan Muharrem İnce'yi ikinci kez  yendi ve CHP'de değişen bir şey olmadı.

Kurultay öncesi kendsine imza veren delegelerin baskı ile çifte imza attırılarak kongre barışına gölge dürülülme gayretlerini provakasyon olarak nitelenddiren Muharrem İNCE;
''Ben lütuf istemiyorum,adayların, delegelerin özgür iradesini istiyorum.Emeğimi kimseye yedirmem Mükerrer oy veren isimler divana çağrılıp sorulur. Adil bir yarış istiyorum. Bu AKP faşizminin CHP'ye de bulaşmasıdır. Bana oy verenleri baskı ile mükerrer hale getireceksiniz, sonra bana vereceksiniz. Ben bunu kabul etmiyorum." açıklamasını yaptı.

CHP 36. Olağan Genel Kurultayı’nda genel başkanlık seçimlerinde 1266 delegeden 1253'ünün oy kullandığı seçimde 1237 geçerli 16 geçersiz oy sayıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, resmi açıklamaya göre 790 oy ile yeniden genel başkan seçilirken, genel başkan adayı olan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce 447 oy aldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin genel başkanlık koltuğuna 2010 yılında, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın istifasının ardından gerçekleştirilen 33. Olağan Kurultay’da oturmuştu. Geçtiğimiz kurultayda Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilmesi üzerine tek aday olan Kılıçdaroğlu 1238 delegenin kullandığı 990 geçerli oyun tamamını alarak yeniden başkanlığa seçilmişti.

CHP'nin 5 Eylül 2014 tarihinde yapılan olağanüstü kurultayında ise Kemal Kılıçdaroğlu 944, Muharrem İnce 177 imzayla Genel Başkan adayı olmuş; oylama sonucunda Kılıçdaroğlu'na 740, İnce'ye ise 415 oy çıkmıştı.

BANDIRMA GERÇEK - SERHAT OZAR