Dünyanın Beş Büyük Futbol Sanatçısı

Dünyanın beş büyük futbol sanatçısı..

 

Futbol tarihinden futbolu aşıp SANATÇI kimliğine ulaşmış beş büyük sporcu geçti. Bu insanları futbol oyununun klasik şablonları içinde değerlendirmemiz mümkün değil.

 

Tanrının el verdiği adamlar......

ARMANDO DİEGO MARADONA her futbol sempazitanı biri her hangi bir futbolcuyu Maradona, yla kıyaslıyacak olursa derhal oradan uzaklaşın. Muhtemelen her şeyi bildiğini sanıp hiç bir şey bilmeyen tiplerden biridir. 

Maradona' yı değil bu köşeye sayısız kitaplara bile sığdırabilmem söz konusu değil. 

Hakkında şarkılar, destanlar, menkıbeler, senfoniler yazılan bu adam her büyük sanatçı gibi bu devasa sevgi seline rağmen yanlız yaşadı ve yalnız öldü. 

 

Bir futbolcu düşünün...

Dünya kupası İtalya'da oynanırken ( kaderin cilvesi ) yarı finalde İTALYA ARJANTİN karşılaşıyor ve trübünleri dolduran o gün kendi ülkesi İtalya yı değil Arjantin' i destekliyor.

 

Bu olay dünya tarihinde ulus kavramının en derinden sarsıldığı bir gün ki tüm dünyanın ayaklanmasına neden olur. 

Büyük usta final maçından sonra bir sürü iftira ile İtalya'dan sınır dışı edilir ve uzun süre girmesi yasaklanır. Onun için artık tek korunaklı yer kalmıştır. Castro' nun Küba sı. Küba en azından Maradona' ya kucak açarak rehabilite edip bir süre daha yaşamasını sağlar. 

Ardından fırtınalı bu benzersiz hayatın sonunda gelen trajik bir ölüm......

 

JOHANN CRUYFF

 

Amsterdam da ki Ajax stadının adı CRUYFF ARENA. İki ismin yanyana gelmesi aslında futbolun günümüzdeki rezaletin ve vahşetin göstergesi. 

Nureyev yada Barışnikov un arenada dövüşmesi gibi bir saçmalığı çağrıştıyor bana. 

CRUYFF dünya futbolunun BALETİ, dir çünkü. 

AJAX'ın çamaşırhanesinde çalışan bir anne,,'nin yoksul çocuğu çocukken girdiği futbol okulundan on beş yıl sonra Hollanda'nın elmas kralının kızıyla evlenecek duruma gelmiştir. TOTAL futbol denilen ancak günümüzde estetik ve görseliğni yitiren mevkisizleşen oyunun kurucusu Barcelona' nın günümüz felsefesini oluşturan bir futbol dahisidir artık. 

Onun hikayesini de ve futbol hakkında ki AFORİZMA' larını yazmakla bitiremeyiz. 

 

RONALDİNHO...

 

Bir futbol sihirbazı...

Rakibini teke tek yakaladığında hiç bir şans tanımayan bunu yaparken de görüntüye estetiği ve bileğinin adeta ayaklarından bağımsız hareket edebildiğini gösteren dünyada ki tek adam.

Messi 13-14 yaşında Barcelona geldiğinde ve gelişip süre almaya başladığında onun oyuna girmesi için kendisini kenara atan adam..

.....

 

ANDREAS İNİESTA...

Tüm zamanların en büyük orta saha oyuncusu.

Ekseni etrafında dönerek iki kişiyi taca savuran inanılmaz bir zeka...

Messi nın tüm rekorlarının mimarı...

Sahanın her yerini en ekonomik ve en rahat kullanabilen adeta seçilmiş bir yetenek. Barcelona nın tarih yazdığı dönemde Messi ile birlikte tarihi yazan iki oyuncudan biri...

Koordinasyon çevre kontrolü, oyun zekası çalım ve şut ustalığı çabukluk ve hepsinden öte belkide hayatı boyunca kart görmeyen bir futbol centilmeni. CATALAN olmamasına rağmen her hafta yetiştiği la masia ya gidip onlara oyunu öğreten ve herkese her hafta hediyeler götüren asil bir kişilik...

 

GARRİNCHA

 

GARİNÇA diye biri yok. O sadece lakabı. İspanyolca KUŞ demek. İnternete girip gerçek adını öğrenip buraya yazmakta benim işim değil. Meraklısı varsa gerçek ismini bulup öğrenir. 

Pele' yi döneminde zirveye çıkaran dünyanın en büyük çizgi oyuncusu. (Türkiye de özel futbolculardan Metin Kurt' un çok daha yetenekli halini düşünün)

 

Kenar beklerin göbeğini delerek geçip giden adam. 

Brezilya da ki bir futbolsevere sorduğunuz zaman Pele' mi GARRİNCHA mı diye . isminin telafuz edildiği ancak uyuşturucu ve sex bağımlısı alkolik, yaşamını akıl hastanesinde yitiren bir serseri. GARRİNCHA Brezilya'lılar için FUTBOLUN İLAHI....

 

********

 

İstemesem de yazı uzuyor. Bu Leventoğlu manyağı benden sürekli futbol yazısı yazmamı istiyor. Ve yaşanan futboldan yeterince sıkılmış olmamı bilmesine rağmen. 

Sanırım diğer konularda yazdıklarım şahsını rahatsız ediyor. İyisi mi ben yıllar önce yazdığım bir anektodla yazıyı bitireyim.

Futbol adamlarının toplantısında Arjantin nın efsane teknik direktörü MONETTİ' ye sorulur. Maradona' mı büyük Messi mi ??

MONETTİ' nın yanıtı son derece nettir. 

MESSİ' yi Barcelona yarattı. 

Ama MARADONA ARJANTİN ' i yarattı....

05-06-2024/SÜLEYMAN TAKUNYACİOGLU/ERDEK