Edremit KocaSeyit rekor kırdı..BandırmaSivil Havaalanı Akıbeti Belirsiz..

Bandırma askeri havaalanının bir kısmının sivil uçuşlara açılması projesi konusunda   henüz bir çalışma ve çaba gösterilmezken komşu körfez ilçemiz  Edremit'te giderek  yükselen bir grafikle  faaliyet gösteren  Koca Seyit Havalimanı haziran ayında yoğun talep gördü. Alınan bilgilere göre KocaSeyit  Havalimanından Haziran ayında 39 bin 522 kişi uçuş yaptı.
Yükselen yolcu grafiği ile bölgenin cazibe merkezi olmasında büyük katkı sağlayan Edremit ilçesindeki Balıkesir Koca Seyit Havalimanı bölgede ulaşımın can damarı oldu. 1 Ocak tarihinden bu yana 137 bin 202 yolcuya hizmet veren havalimanından 3 bin 653 kişi yurt dışı uçuş gerçekleştirdi. Yılbaşından bu yana bin 363 iç ve dış hat ticari uçağın geldiği hava limanında rekor sayıda iniş yapan toplam uçak sayısı ise 9 bin 865 olarak kayıtlara geçti.

Bilindiği gibi İstanbul'a en yakın konumu itibariyle   turizm merkezleri hinterlandına hitap eden ve yüksek sanayi ve ticaret potansiyeline rağmen  Bandırma'dan büyük illere ulaşımda sıkıntılar devam ediyor.  Geçtiğimiz yıllarda Istanbul için deniz uçağı seferleri başlatılması ve ilgi görmesine rağmen olumsuz hava koşulları nedeniyle devamlılık sağlanamayınca  seferler kaldırılmıştı. Türkiye'nin en büyük metropolü Istanbula kuş uçuşu yarım saatlik mesafede bulunan Bandırma veGüney Marmara nın  İstanbul ve diğer büyük kentlere ulaşımında sivil havacılığın önemli bir gereksinim olduğu ve halen aktifolarak hizmet veren askeri havaalanıyla birlikte  sivil havacılığa da bir an önce açılması gerektiği kamuoyunca yoğun olarak talep ediliyor.

MEHMET LEVENTOĞLU-BGHABER