CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın Başkan Orkan'dan Harcamaların Açıklanmasını İstedi

CHP KARESİ İLÇE BAŞKANLIĞINDAN BASIN AÇIKLAMASI ve KAMUOYU BİLGİLENDİRMESİ.

Cumhuriyet Halk Partisi Karesi İlçe Başkanlığımıza merkez ve kırsal mahallelerden derlenen talepler doğrultusunda Meclis Üyelerimizle birlikte hazırlanan ve İYİ Parti Meclis Üyelerince de imzalanan önergeler 01 Ekim 2020 Perşembe günü yapılan Karesi Belediye Meclis Başkanlığına sunulmuştur.

Meclis Üyemiz Sevinç ÖZDEN tarafından hazırlanan aşağıdaki önerge;

* Günümüz koşullarında kadınların iş hayatında yer alması hem aile yaşamına hem de ülkemizin gelişmişliği için önem arz etmektedir. Bu kapsamda belediye olarak farklı yaklaşımlar ile bu sisteme fayda sağlayabileceğimizi düşünmekteyiz. Tarafımızca öngörülen sistem aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

· Kadın ve engellilere yönelik üretim atölyelerin kurulması,

· Atölyelerde ilçemizin ve şehrimizin yöresel tatları, gıda ürünleri, tekstil, hediyelik eşyalar gibi ürünlerin üretimlerinin yapılması,

· Bu kategorilerde ilgili halk eğitimlerden usta öğreticilerin talep edilmesi ve kursiyerlerle birlikte atölyelerde üretime geçilmesi,

· İhtiyaç sahibi kadınlar, yetenekli kadınlar ve engelli vatandaşlar çalıştırılarak hem kişilere iş imkânı sağlanması, aynı zamanda meslek edindirilmesi,

· Bu üretilen malzemelerin satışıyla belediyeye yansıyacak olan gelirin ihtiyaç sahiplerine adaletli şekilde dağıtılması ve belediyenin yeri geldiğinde gelir döngüsü elde etmesi.

Meclis Üyemiz Savaş YILMAZ tarafından hazırlanan aşağıdaki önergeler;

* Bilindiği üzere pandemi döneminde eğitim sistemi ağır bir yara almıştır. Fiziki eğitimlerin durması nedeni ile uzaktan eğitim sistemine geçilmiş EBA sistemi tablet, bilgisayar ve kısmen TRT üzerinden sunulmaktadır. Ancak gelinen noktada uzaktan eğitim bazı donanım, ekipman ve hizmetleri gerektirmektedir. Ülkemizde yoksulluk sınırında olan birçok ailemiz ve okuması gereken çocuklarımız bulunmaktadır. Telefon operatörleri, telefonlara sadece 6 gb internet desteği vermekte olup bu 6 gb ortalama 3 - 4 günde tükenmektedir. Belediyenin sosyal hizmetler ve yardımlar için belirli bütçeleri bulunmaktadır. Gençlerimizin daha rahat okuması, ailelerin maddi nedenlerden dolayı yetememesinin önüne geçilebilmesi için tüm köy ve şehir merkezinde bulunan ihtiyaç sahibi çocuklara internet ve tablet desteği, bu bütçe üzerinden verilmesi gerekmektedir. Bu süreçte gereksiz harcamalardan kaçınarak bu sisteme dâhil olmak belediyenin en asli görevi olmalıdır.

 Ülkemizde tarım ve hayvancılığın son yıllarda geldiği nokta içler acısı seviyededir. Ülkemizde genel tarım ve hayvancılık üzerine öne sürülen politikalar, küçük işletmelere imkân sağlayamamakta ve her geçen gün yok olmaya mahkûm edilmektedir. Piyasada özellikle yem fiyatları oldukça artmış tarım oluşan bu handikapların engellenmesi için özellikle mera alanlarının etkin kullanılması ve olabildiğince hem devlet kurumlarının hem de belediyelerin asli görevi olması gerekmektedir. Bu durumdan yola çıkarak,

· Karesi ilçemizde yer alan meraların ıslah edilmesi,

· Hayvancılık ve tarımsal faaliyetlerde belediye imkânlarının kullanılması,

· Karesi Belediyesinin bu alanlarda proje geliştirilmesi

Belirtilen 3 noktada gerekli araştırmaların yapılması.

* Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında belediyenin gerçekleştirdiği çalışmalar ve bu çalışma bilgilerinin Karesi Belediyesi Meclisine bilgi verilmesi.

* Ağustos Ayı meclis toplantısında Sayın Belediye Başkanı Dinçer Orkan yaklaşık 3.500.000 TL pandemi sürecine ilişkin harcama yapıldığını beyan etmiştir. Belediye tarafından Mart ayı başından günümüze kadar olan süreçte, yapılan harcamaların neler olduğu ve bu harcamaların gerekli dökümlerini meclis ile paylaşılması.

Konularında verilen önergeler kabul edilerek İlgili Müdürlüklere havalesi yapılmış ve sonuçları hakkında bir sonraki Meclis Toplantısında bilgi verilecektir.

Ayrıca Meclis Üyemiz Yüksel İPEK Şamlı – Kamçıllı yolunun asfaltının yapılması ve yolda görüşü engelleyen Söğüt Ağaçlarının budanması hakkında İlgili Müdürlükler ile görüşme yapmış ve Akıncılar Mahallesi Hamidiye Camisi ile Dere arasında kalan Yaya Yolunun kaplamasının yaptırılması konusunda Meclise Sözlü Soru önergesi verilmiştir.

Tüm Meclis Üyelerimize teşekkür eder, Kentimiz için Belediye hizmetlerinin takipçisi olacağımızı, Halkımızın talep ve sorunlarını Meclise gündemine taşıyarak çözüm üretilmesine katkı sunacağımızı değerli kamuoyunun bilgisine sunarız.

Cumhuriyet Halk Partisi

Karesi İlçe Başkanı

Dilek YALÇIN