Yalıntaş Göleti Mesire Alanı ile Turizme Kazandırılacak

Yalıntaş Göleti’nde turizm hamlesi

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Yalıntaş Göleti’nin turizme kazandırılması için düğmeye bastı.

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin ile gölet çevresinde incelemelerde bulunan Başkan Mehmet Kanar, dönüşümü sağlanacak bölgenin aktif bir turizm merkezi olacağını, tabiata zarar vermeden uygulamaya konulacak projeyle Yalıntaş Göleti’nin bir doğa parkı ve mesire alanı hüviyeti kazanacağını söyledi.

90’lı yıllarda tarımsal sulama amacıyla Bursa İl Özel İdaresi tarafından yapılmasının ardından 2014 yılında BUSKİ’ye devredilen 20 bin hektarlık Yalıntaş Göleti’nin gözde bir turizm merkezi olması için çalışmalar başladı.

Belediye Başkanı Mehmet Kanar, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin ve AK Parti İlçe Başkanı Murat Hallaçoğlu ile birlikte Mustafakemalpaşa’ya 5 km uzaklıkta bulunan gölet çevresine inceleme ziyaretinde bulundu.

‘Turizm zenginliği aratacak’

Mustafakemalpaşa’nın tüm değerlerini turizme kazandırarak bu sektörden hak ettikleri payı almak istediklerini belirten Belediye Başkanı Mehmet Kanar, seçim döneminde proje olarak sunumu yapılan Yalıntaş Göleti’ni düzenleyecek yatırım hamlelerini atmakta kararlı olduklarını dile getirdi.

Mustafakemalpaşa’nın engin doğasıyla birçok turizm alternatifini içinde barındırdığına dikkat çeken Başkan Kanar; “ Havacılıktan trekkinge, dağcılık sporlarından kamp alanlarına kadar bölgemizin birçok potansiyeli var. Suuçtu Şelalesi ve Tümbüldek Kaplıcaları ile birlikte artık Yalıntaş Göleti’nin de doğal güzelliklerini halkımızla paylaşacağız. Seçim döneminde söz verdiğimiz bir proje var. Şimdi bunun uygulanması için çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz. Adım adım bu bölgeyi turizm merkezine dönüştüreceğiz, adrenalin park, mesire ve yürüyüş alanlarını halkımıza sunacağız. Doğanın yapısını bozmadan, su sporları, amatör balıkçılık, kros alanı, cafeler ve bungalov tarzı yapılarla bölgenin turizm zenginliği artacak” dedi.

‘Doğru yatırımı yapacağız’

Bursa’nın sanayi, turizm ve tarımda çok önemli üstünlüklere sahip olduğunu kaydeden AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin ise konuşmasında, Mustafakemalpaşa’yı önemli bir turizm destinasyonu haline getirmek istediklerin ifade etti.

Milletvekili Esgin; “ Yalıntaş Göleti aslında Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla ortaya konan, doğa turizmi potansiyeli olan bir yer. Belediye Başkanımız projeleri arasında buraya yer vermişti ve hemen kolları sıvadı. Gölet, bu proje geliştirildiği takdirde Türkiye için çok önemli doğa turizmi merkezi olabilecek bir yer. Mustafakemalpaşa’ya çok yakın bir

lokasyonda bulunuyor. Amatör balıkçılık için uygun bir debi var. Doğal dokuya uygun cafeler, adrenalin parkı, treeking ve bungalov evlerle kırsal turizm için bir konaklama merkezi yapılabilir. Belediye Başkanımızın kararlılığını görüyoruz. Herkes için heyecan veren bir proje olacak. Ankara ve Büyükşehir ayağında bizlerde bu girişime destek vereceğiz. Gölet çevresinde doğal güzelliği bozmadan doğru yatırımları el birliĞİYLE YAPACAĞIZ" DEDİ.

BANDIRMA GERÇEK - 08-05-2019