Turhan Çömez Bandırma Konferansında Yaşadıklarını Anlattı

 Ünlü siyasetçi  Turhan Çömez Bandırma'da gerçekleştirdiği tek kişilik konferansta  başına gelenleri  anlattı.

Turhan Çömez Bandırma Belediyesi tarafından düzenlenen Kurtuluşunun 2. yüzyılında 'Bandırma ve Cumhuriyet 'konulu seminere konuşmacı olarak katıldı.
Seminerin moderatörlüğünü ise Ekim Derim Yıldıran yaptı.

Enerji İş Sendikası’nın düzenlemiş olduğu “Kurtuluşun 2. yüzyılında Bandırma ve Cumhuriyet” konulu konferans Bandırma Santral Kültür Merkezinde gerçekleştirilirken  katılımın  çok yoğun olduğu konferans çok sayıda katılımcının salona sığmadığı gözlendi.  Konferansa   İYİ Parti İlçe Başkanı Necmi Sert, Genç Parti İlçe Başkanı Ali Karaaslan Türkiye İşçi Partisi Bandırma İlçe Başkanı Neriman Çiçek, Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat ile birlikte aralarında Millet İttifakı siyasi parti ilçe yöneticileriyle birlikte Bandırma önceki dönem Belediye Başkanları Sedat Pekel ve Dursun Mirza nın da yer aldığı çok sayıda konuk katıldı.   

Konferansı düzenleyen Enerji İş Sendikası Genel Başkanı Ekim Devran Yıldıran “Kurtuluşun 2. yüzyılında Bandırma ve Cumhuriyet” konulu konferans için Turhan Çömez’i neden davet ettiklerine ilişkin açıklama yaptı. Yıldıran “Yanlışlara “dur” demek için mensup olduğu siyasi partiyi karşısına almayı göze alabilen ve bu uğurda bedel ödeyen insanların tecrübelerini birikimlerini bizlere aktarmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu etkinliği o yüzden gerçekleştirdik. Bu eksende yanlışlara “dur” demiş, bu uğurda 11 yıl sürgün hayatı yaşamış Turhan Çömez’in birinin birikimlerini bizlere aktarması için davet ettik” ifadesini kullandı.

YOLSUZLUKLARA KARŞI ÇIKTIĞIM İÇİN HEDEF ALINDIM

Turhan Çömez, AK Parti’den ayrılmasının ardından yaşadığı süreci anlattığı konferansta ;Türkiye’nin en büyük problemi, en büyük ihtiyacı demokrasi, özgürlükler, hukukun üstünlüğü, laiklik, toplumun çeşitli kesimlerine ekilen nifak tohumları olduğunun altını çizdi. Türkiye'nin, dürüst ve şeffaf bir şekilde yönetilse dünyanın en bereketli ve zengin ülkesi olabileceğini belirten  Çömez o dönemde yolsuzluklara karşı çıktığı için hedef alındığını dile getirirken "Aralarında benim gibi olanlar çıktı itiraz edenler oldu. Hiçbir günahım, kabahatim olmadığı halde, sadece ‘çalmayın, çırpmayın’ dediğim için, 1 Mart tezkeresinde farklı bir duruş sergilediğim için, yolsuzluklarla ilgili soru önergeleri verdiğim için, demokrasi yok dediğim için parti içinde başıma gelmeyen kalmadı” dedi.

BENİM BU ÜLKE İÇİN YÜREĞİM YANIYOR

Konuşmasında Ergenekon soruşturmaları sürecinde büyük zorluklar yaşadığının altını çizen Çömez “ İngiltere’de aç kaldığım, sokaklarda kaldığım, sokakları süpürdüğüm, temizlikçilik yaptığım günler oldu. Ben yurt dışında ailemde Türkiye’de sıkıntılı günler yaşadı. 80 yaşındaki babam sorgulandı. Dönemin Kaymakamı akrabalarımı çağırarak soyadlarını değiştirmelerini istediler, siz hala Çömez soyadını mı, bu adamın soyadını mı taşıyorsunuz diye… Düştüğüm yerden yeniden kalktım ve benim bu ülke için söyleyecek sözüm var, benim bu ülke için yüreğim yanıyor, bildiğim, inandığım şeyleri ülke için konuşmak durumdayım” ifadesini kullanan Çömez   Üretim, istihdam olmadan, enflasyonla mücadele edilemez. Şimdi seçimi yeniden kazanmak için para basmaya başladılar. Türk ekonomisi bugün borç üstünde yürüyor. Tarım,  planlı bir şekilde çökertildi. Ülkemiz, beton ekonomisinin yolsuzluk kültürüne mahkûm edildi. Müteahhitler, çeteler kazanırken, sadaka ekonomisiyle desteğe muhtaç bir toplum yaratıldı. Sanal bir ekonomi yaşanıyor olduğunun altını çizdi.

MİLLETİMİZ İSTERSE SEVE SEVE KOLLARIMI SIVARIM
Çömez, konferansın son bölümünde katılımcıların sorularını cevapladı. Çömez, katılımcıların “Aktif siyasetin içerisinde olacak mısınız?” şeklindeki sorusunu “14 yıldır oy kullanmadım. Herkesin oyu çok kıymetli benimki de kıymetli. Önümüzdeki seçimlerde kullanacağım oy mevcut iktidarın gidişi ve Türkiye’ye yeni bir iktidarın gelişi yönünde olacaktır. Siyaset milletle, halkla yapılır. Aynı ruh ve heyecan siyasetin içerisinde olmam isteniyorsa bunun kararını ben vermeyeceğim. Ben kendi adıma siyaset yapmaya gönüllü birisi değilim. Bunun kararını siz vereceksiniz. Siz derseniz ki çıkın yola. Bu tozlu yollarda millet için koşun, bizimle eşit ve aynı seviyede omuz omuza yürüyün derseniz. Seve seve kollarımı sıvarım” diye yanıtladı.

13-09-2022/ KAYNAK MARMARA OLAY/ FOTO MUSTAFA YAMANER