Tarsim'den Rekor Hasar Ödemesi !

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), doğal riskler sebebiyle, sigortalı bitkisel ürünleri ve hayvanları hasar gören üreticiye bu yıl 700 Milyon TL’ye yakın hasar ödemesi yapacak.

TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil SATOĞLU, 2015 yılını üretim verileri açısından değerlendirdiklerinde TARSİM açısından son derece başarılı sonuçlar elde edildiğini ifade etti. Yaz dönemi boyunca, bölge teşkilatları ile birlikte yurt genelinde çok sayıda ziyaret gerçekleştirdiklerini, üreticilerle ve paydaşlarla birebir temaslarda bulunduklarını belirten Satoğlu, “Üreticinin tarım sigortası konusunda giderek bilinçlendiğini ve Sistem’e olan güveninin arttığını gözlemliyoruz, bu durum bizi son derece memnun ediyor. Netice itibarıyla TARSİM, üreticimize hizmet etmek amacıyla kurulmuş bir Sistem. Bu Sistem’in büyümesi ve güçlenmesi, üreticimizin güçlenmesi anlamına geliyor. ” dedi.

SATOĞLU, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, 2015 yılında da dolu, don, fırtına, sel-su baskını gibi çeşitli doğal riskler nedeniyle hasarların tüm Türkiye genelinde etkili olduğunu vurgulayarak, tarım sigortasını yaptıran üreticilerden 270 bin adedin üzerinde hasar ihbarı aldıklarını, bu ihbarlarda özellikle Manisa, Malatya, Konya, Ankara, Mersin ve Antalya gibi illerin, üzüm, buğday, kayısı, fındık, arpa ve elma gibi ürünlerin öne çıktığını belirtti.

Açıklamada ayrıca, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Genel Şartlar, Tarife ve Talimatlar’ında yer alan uygulama esasları çerçevesinde tamamlanan 70 Bin adet hasar dosyası için üreticilere şimdiye kadar 200 milyon TL ödeme yapıldığını, önümüzdeki günlerde de, Bitkisel Ürün Sigortası branşı için poliçe bitiş tarihleri (hasat tarihlerine) esas alınmak üzere, tüm tarım sigortası branşlarında 500 milyon TL’nin üzerinde ödeme yapılacağı bilgisi verildi.