Sivası Ne Unuturuz Ne Affederiz "Mehmet Tüm Basın Açıklaması

Tüm; “Sivas'ı ne unuturuz, ne affederiz!”

Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm "2 Temmuz Sivas Katliamı" hakkında bir açıklama yaparak, “Sivas'ı ne unuturuz, ne affederiz!” dedi.
Balıkesir Milletvekili Tüm’ün açıklaması şöyle:
“Sivas'ı unutmadık unutturmayacağız!
“Sevdanın Güzelliğinde
İnancın yüceliğinde, İnançlı yürekleriyle
Kavganın ateşlerinde, Yananlara selam olsun!”
Bu gün 2 Temmuz, Türkiye için utanç vakti… 22 yıldır utanıyoruz…
Eli kalem tutan, saz tutan, şiirler türküler söyleyen şiarı sevgiden öte gitmeyen 35 can diri diri yakıldı…
2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin kuşatılıp yakılması sonucu yazar, ozan ve aydınlardan oluşan 35 canımızı kaybetmenin acısını halen tüm sıcaklığıyla içimizde taşıyoruz.
Barış ve kardeşlik savunucuları ülkemizin aydınlık yüzünü temsil eden 35 yurttaşımızın katledilmesi ve aradan geçen 22 yıla rağmen faillerinin ortaya çıkarılamaması bizlere ülkemizde gerçek demokrasi manzarasını, hukuksuzluğu ve adaletsizliği bir kez daha göstermiştir.
Bu katliam, halkımızın yıllardır süren aydınlanma, demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesine karşı yapılan bir harekettir. 
Tarihimize kara bir leke olarak yazılmıştır Sivas…
Madımakta insanları diri, diri yakan zihniyet ile Gezi’de çocuklarımızı katleden, Şengel’de, Kobane’de çocukları öldüren, cemevlerinde arama yaptıran;
Bugün yoksulun sofrasındaki ekmeğe göz diken, işçiye ölümü fıtrat gören, yolsuzluğu, yoksulluğu büyüten zihniyet aynıdır!
Bizler bu zihniyete karşı mücadelemizi büyütmeye, yoksulluğu, yolsuzluğu, adaletsizliği ve ayrımcılığı bitirmeye ant içtik.
Sivas’ta yananların sorumluları bugün aramızda dolaşıyor…
Maraş’tan, Çorum’dan, Sivas’a yakıldık, yıkıldık, vurulduk…
Ama unutmadık, unutturmayacağız...
Yasımız, isyanımızı büyütecek kaybettiğimiz canların hesabını soracağız.”