Sinemada ya korkacağız ya güleceğiz

Sinemalarımızda bugün üçü yerli, biri animasyon olmak üzere yedi film gösterime giriyor
Sinemalarımızda bugün üçü yerli, biri animasyon olmak üzere yedi film gösterime giriyor. Ağırlıklı olarak korku filmlerinden oluşan haftanın vizyonunda komedi sevenler için de yeni yapıtlar var. Çocuklarıyla sinemaya gitmek isteyen ailelere sunulan alternatifse “Barbie Prenses ve Rock Star.”

Sihirli değnek yerine merdivenli araba
Haftanın yerli komedisi “Seksenler” dizisindeki “Bekçi” rolüyle tanınan Hacı Ali Konuk’un başrolünü Esra Dermancıoğlu, Emin Gümüşkaya ve Bengü Şen’le paylaştığı “Merdiven Baba.” Hasan Tolga Pulat’ın yönettiği filmin sloganı “Gerçek kahramanlar pelerinsizdir.” Komedi-dram türündeki filmde Hacı Ali Konuk, herkes tarafından yetersiz ve silik bir karakter olarak tanınırken, havalimanlarında kullanılan merdivenli araba sayesinde bir gecede halk kahramanına dönüşen Fazlı’yı, Esra Dermancıoğlu ise onun karısı Süheyla’yı canlandırıyor. Merdivenli araba, kahramanlarımızın hayatını sihirli değnek dokunmuş gibi değiştiriyor.

'Geçmişten gelen' bir hediye
“Muhteşem Gatsby”nin yıldızı Joel Edgerton’ın bu kez yönetmen koltuğuna oturduğu “Geçmişten Gelen” (The Gift), haftanın gerilim tarzındaki yapıtlarından biri. Filmde; James Bateman, Rebecca Hall, Joel Engerton ile Busy Philipps rol alıyor. “Geçmişten Gelen”de; Simon ile Robyn uyumlu bir çift. Yeni bir başlangıç yapmaya hazırlanan çiftin hayatı, Simon’ın eski bir tanıdığı olan Gordo ile karşılaşmasıyla altüst oluyor. Simon ilk anda Gordo’yu hatırlamasa da sürekli karşılarına çıkan bu tuhaf adam, sürpriz ziyaretleriyle çiftin yaşamını tedirgin ediyor. Zamanla Simon geçmişindeki karanlık sırlarıyla yüzleşmek zorunda kalırken Robyn de, eşini hiç tanımadığını anlıyor. 

Beş yıl sonra yine korkutuyor
Yaz aylarında adet olduğu üzere bu haftanın vizyonunda da korku filmleri ağırlıkta. 2010 yılında vizyona giren “Üç Harfliler: Marid” le başlayan korku serisinin yeni filmi “Üç Harfliler 2: Hablis” de bunlardan biri. Beş yıl sonra yeni kabuslarla devam eden hikayenin yönetmeni Murat Toktamışoğlu. Mutlu yaşayan bir ailenin tüm düzeninin harap bir evin bugüne getirdikleriyle değişmesini konu alan filmin oyuncuları; Kısmet Ekin Tekinbaş, Cansu Fırıncı, Ezgi Fidancı ile Elvan Albat. 

Kabusa dönen dünya turu 
Derek Lee ile Clif Prowse ikilisinin yazıp, yönetip oynadıkları “Dünyanın Sonu” (Afflicted) da gerilim tarzında. Diğer rollerinde Michael Gill, Baya Rehaz, Benjamin Zeitoun, Tach Gray, Jason Lee ve Edo Van Bremen’in oynadığı filmde; bir yıl boyunca dünyayı dolaşmak isteyen ve bu sırada da attıkları her adımı kayda alan iki arkadaşın korku dolu hikâyesi anlılıyor. “Dünyanın Sonu”nda olaylar, Paris’te güzel bir kadınla tanışmalarıyla karanlık ve umulmadık bir açıya yönleniyor. Evlerinden kilometrelerce uzaktaki maceraperest ikili, bu karanlık gücün kaynağını, kendilerini yok etmeden bulmak zorunda kalıyorlar. 

Vizyonda da tatil var
Bu hafta vizyonda bir başka tatil öyküsü daha var, ama bu kez türü komedi: “Tatil Zamanı” (Vacation.) Jonathan Goldstein ve John Francis Daley’in ilk yönetmenlik deneyimi olan filmin başrollerinde Ed Helms ve Christina Applegate yer alıyor. Devam filminde bu kez Griswold’lerin yeni jenerasyonu tatil için yollara çıkıyor. Artık bir yetişkin ve aile babası olan Rusty Griswold, babasının ayak izlerini takip ederek, karısı Debbie ve iki oğluna güzel bir tatil sürprizi yapmak istiyor. Aile, ülkeyi baştan başa turlayarak, Amerika’nın en gözde aile eğlence parkı olan Walley World’e doğru yola çıkıyorlar. 

Barbie'nin yeni macerası bir müzikal
Haftanın tek animasyonuysa “Barbie Prenses ve Rock Star” (Barbie Rock’n Royals.) Karen J. Lloyd’un yönettiği filmde, bir prenses ile rock yıldızının karışıklık sonucu yer değiştirmeleri ve bulundukları yeni ortamlarına adaptasyon sürecinde yaşadıklarını anlatılıyor. Barbie’nin yeni müzikalinde Farah Zeynep Abdullah, Prenses Azra’nın sesi. 

Amatör oyuncularla mafya hikayesi
Tamamen amatör oyuncuların rol aldığı “61. Bölge-İntikam” da haftanın bir diğer yerli filmi. Cuma Uğurlu’nun yönettiği “61. Bölge-İntikam”- da; Ömer Özdoğan, Mahmut Kaldırım, Zeki Çatalbaş ve Adnan Varol rol alıyor. Çekimleri Trabzon'un Of ilçesinde gerçekleşen film, bir mafya ve intikam hikâyesi. Senaryosu da Cuma Uğurlu’ya ait olan filmde rol alanlar, bölgenin esnafları.