Sağlığa bilim yerine ticaret olarak bakılırsa..

Fotoğrafıma bakıp keyif çatıyorum sanmayın. CB. nın "Giderlerse gitsinler" sözü zonklayıp duruyor beynimde. Üzgünüm, kızgınım ama şaşırmış değilim ve şaşıranlara şaşırıyorum. Doktor ithalatından ilk defa bahseden Recep Akdağ'ın ve onu onaylayan "Doktorlara iğne yaptırmam" diyen başbakan RTE'ın alkışlandığını unuttuk. Bugün de aklı selim düşünenler üzülürken çoğunluğun bu popülist, hakikatten uzak, duygulara hitap eden sözleri alkışladığını düşünüyor, şaşırmıyorum. R.Akdağ ile başlayan Sağlıkta Dönüşüm Yasası ile hekimliğin bilim-sanat, usta-çırak eğitimi hakikati terkedilerek sağlığın ticaret yapıldığını, bundan en çok bu sistemi alkışlayan gariban insanımızın zarar göreceğini PENCEREM(2013), NEŞTER İZLERİ (2018) kitaplarımda yazdım.

Kelim diye olacak sözlerim ciddiye alınmadı, muhalefet yapmakla itham edenler oldu.

Şimdi sakallı halimle yazıyorum. Sağlığa bilim yerine ticaret olarak bakılırsa; çözümün buğday, yağ, saman, S-400 vb. ithalatla çözülebileceğinin sanılması benzerliğine  şaşırmak şaşkınlık olur.

Kendi hekimini mevcut ağır şartlarda 8-25 bin liraya çalıştıramazken -ki ekonomik sebepler hekimlerin özel sektör ve yabancı ülkelere gitme isteğinin en son sebebi- yabancı hekim ithal edilemeyeceği bilinmez mi?

Bilinse de bilinmese de çözüm aramak yerine sistemin tıkandığı yerde hekimi günah keçisi ilan edip işin içinden sıyrılmak kolay, popülist, rağbet görecek SİYASETTİR. Diyorum ki " Sn. CB.nın sözlerini duygularınıza kapılarak, tarafgirlikle değerlendirmeyin.

Yalan gerçekler yerine düşünün, sorgulayın, hakikatlerin farkına varın. Türk Hekimlerinin değerini bilin ltf.. 

Sözüm çok ama ben ve birçok sınıf arkadaşımın 60 yaşından önce emekli olup hekimliği bıraktığını hatırlatarak yazımı bitireyim.

Bilim, akıl DOSTUNUZ, huzur ARKADAŞINIZ olsun. Sevgilerimle..

13-03-2022