Panelde 1923 Mübadelesi Ele Alındı

Bu yıl 26.kez düzenlenen festivalimizin ikinci gününde 1923 yılında Türkiye ve Yunanistan arasında yapılan mübadelenin konu edildiği “Mübadele-göç eksiltir, hem de çok acı ve acıklıdır” başlıklı panel, Belediye Nikah Salonunda yoğun bir katılım altında gerçekleşti.

Panelde, Belediye Başkanı Dursun Mirza, Balıkesir CHP Milletvekili ve Adayı Namık Havutça, CHP Balıkesir Milletvekilli Adayı Mehmet Tüm, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda davetli yer aldı. Panelde ayrıca Bandırma’nın yeni mahallesi konumuna gelen, mübadele döneminde Yunanistan’ın Kavala kentinden göç eden vatandaşlarımızın oluşturduğu Yeni Sığırcı Köyü sakinleri de hazır bulundu.

Panelde konuşmacı olarak Prof. Dr. Yorgos Dudas (Selanik Makedonia Üniversitesi Hukukçu-Yazar) Aydın Bostancı (Selanik Makedonya Üniversitesi Osmanlıca Bölümü Araştırmacı) ve İlhan Tahsin (Birlik Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni-Araştırmacı TV Programcısı) yer aldı.

Panelin ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Dursun Mirza, o dönemde yaşanan mübadeleyle birlikte her iki toplumunda büyük zorluklar çektiğini belirterek bugün o yaşanan zorlukları festival kapsamında düzenlediğimiz panelle ele aldıklarını söyledi.

Mirza: “Yaklaşık bir asır önce Lozan Barış Antlaşmasının imzalanmasıyla birlikte Yunanistan ve Türkiye arasında yapılan nüfus mübadelesi, Ege’nin her iki yakasında da tarihin akışını değiştirdi.  Doğdukları topraklardan, komşularından, evlerinden ayrılmak zorunda kalanlar, her iki yakada da benzer acıları yaşadılar. Bandırma ve Kavala bu acıların yaşandığı mübadelenin iki merkezi olarak tarihte yer edinmiş. Lozan sonrası Kavala’da yaşayan Türkler Bandırma’ya, Bandırma’da yaşayan Rumlar da Kavala’ya göç etmiş. Bu panelde bu süreci değerli panelistlerimizde geniş bir şekilde ele aldık.” dedi.

Başkan Mirza, Yeni Sığırcı Köyünün de o dönem mübadele ile buralara gelen Türklerin oluşturduğunu belirterek bugün düzenlenen bu panelde Yeni Sığırcı Köyümüzün sakinlerinin de yer aldıkları için teşekkür etti.