Nasuhi Hasan Çolpan'ın Bandırma Minyatürü Üniversite Kampüsünde

Muhteşem Sanat Eserinin açılışını Vali Ersin Yazıcı gerçekleştirdi.

Bandırma Üniversitesi kampüs ve  rekreasyon alanı içerisinde  ünlü Çini Mozaik sanatçısı Nasuhi Hasan Çolpan tarafından yapılan  “Bandırma Minyatürü” eseri açılışı gerçekleştirildi.

 Özgün eserleriyle kültür/sanat dünyasında çarpıcı eserlere imza atan " İstanbul" adlı çalışması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Papa'ya hediye edilen  ve aslen Bandırma'lı olan sanatçı  Nasuhi  Hasan Çolpan’ın  çini sanatıyla minyatür sanatının bir araya getirilmesinden oluşan “Bandırma Minyatürü” eserinin açılışı; Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış törenine  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Gönen Kaymakamı Arslan Yurt, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Oğuz Okuyucu, Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, Erdek Belediye Başkan Vekili Hasan Yapakçı, il ve ilçe protokolü ile Üniversite akademisyen ve öğrencileri katıldı.

N.Hasan Çolpan'ın muhteşem eserini Üniversite kampüsüne kazandırılmasında büyük emeği geçen Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir, açılış töreninde  yaptığı konuşmada “ Bölgemizde bir ilk olma özelliği taşıyan ve yüzyıllar boyunca varlığını sürdürerek gelecek nesillere miras olarak kalacak önemli bir sanat eseri olma hüviyetini taşıyan “Bandırma Minyatürü”, Üniversitemize ve şehrimize de sanatsal bir zenginlik katmıştır.” dedi ve  eser sahibi aynı zamanda Bandırma’lı olan Çini Sanatçısı N. Hasan Çolpan’a  plaket takdim etti..

19-09-2019/BANDIRMA GERÇEK -EDİT MEHMET LEVENTOĞLU