Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkanı Erdoğan Çakmak Uyardı

Hürriyet Sağlık-Sen Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesinde basın açıklaması yaptı.
Hastane bahçesinde gerçekleştirilen ve sendika tarafından hastanenin depreme dayanıklılık testinin yaptırılarak durumun belirlenmesi talebi ile verilen dilekçenin cevaplanmaması nedeniyle gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından konuşan Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkanı Erdoğan Çakmak, Çakmak, ‘Hastane binası ve ek binalar ciddi deprem riski taşıyor’ dedi.
 Hürriyet Sağlık-Sen tarafından hastane yönetimine binanın sağlık durumu ile ilgili araştırma ve test yaptırılmasını istediğini belirten Erdoğan Çakmak ; “Hem bilimsel veriler hemde tespitleriyle beraber hürriyet sağlık senin bu deprem sürecinden sonra Bandırma’da bize gelen iddalar üzerine yaptığı araştırmalar sonucunda arkamızda bulunan bina ve ek binaların çok ciddi bir deprem riski yaşadığı artık tespit edilmiştir.

Eğer bu iddialar doğru değilse yaptığımız her türlü açıklamaya cevap yaptığımız yazılı başvurulara da zamanda açıklamaları bekliyoruz. Şu ana kadar hiçbir yerden bununla ilgili bütün yetkililerden bir açıklama gelmedi. Ne yazılı ne sözel biz sağlık çalışanları arkadaşlarımız pandemi de depremde yangında selde her türlü mücadeleyi hiç ah bile demeden, oh bile çekmeden yaptı. Ama çalıştığımız binalarda da can kaybı riskiyle çalışmak istemiyoruz.

Allah göstermesin binlerce hatta aylara döktüğünde milyonlarca insanın tedavi olmak için geldiği, bürokrasisinden vekilinden tutunda bir sürü yetkilinin de kullandığı bir kurum hastaneler. Biz demiştik demek istemediğimiz sonuçların yaratılmasını görmek istemiyorsanız sesimize kulak verin. Söylediklerimizi dikkate alınsın.

Bakın bu ülkede vurdumduymazlık sonucunda sayın başkanımın özetlediği gibi gerçekten tedbirsizlik sonucu ciddi sonuçlar yaşanmıştır ölümden öte köy var mı ya arkadaşlarımız siz göz göre göre oralarda biraz daha fazla oturalım diye ölüme terk ediyorsunuz ya da gerçekten burada deprem riski yok diyorsunuz. O zaman çıkın gerçekleri açıklayın herkesin bilmeye hakkı var biz hürriyet sağlık sen olarak ölü taklidi yapmayacağız sonuna kadar başından beri resmî olarak yaptığımız başvuruların arkasında olacağız.  Bu süreci takip edeceğiz gerçekten gereğinin yapmaya devam edeceğiz.

Konuşmasında önümüzdeki ünlerde gerçekleştirilecek olan seçimleri de hatırlatan Genel Başkan Erdoğan Çakmak, bu seçimlerin her vatandaşı ilgilendirdiği gibi kendilerini de ilgilendirdiğini belirterek sürdürdüğü konuşmasında; ” Seçim her vatandaşı ilgilendirdiği gibi bizi de ilgilendiriyor. Sadece seçmen ve vatandaş olarak. Ama sendika olarak biz çok ilgilendirmesini istemiyoruz. Bizler sahadayız. Türkiye’nin doğusundan güneyine kuzeyinden batısına her yeri gezmiş bir genel başkan ve sağlık çalışanı olarak şunu gördüm.

Üzülerek bunu da paylaşmak istiyorum.  İnsanlar bizim sendikalığımızın kısa sürede çok doğru işler yaptığını kabul ediyor, görüyor ve izliyor.  Çünkü sadece sözlükte karşılığı olduğu gibi sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarını gözetiyoruz.  İşimizi doğru yapıyoruz. Bazı sağlık çalışanı arkadaşlarımız bize üye olmak istediklerini ama Türkiye deki genel seçimin sonucunu görmek istediklerimi söylüyorlar.  Ne acıdır ki bir sendikaya üye olmak için bile siyasi iradenin şekillenmesi bekleniyor” diye konuştu.

02-05-2023/ Ramazan Narin