Festival Panelinde Türkiye'de Kadın Mücadelesi,Devlet Politikaları ve Şiddet Olgusu Tartışıldı

Bandırma Belediyesi tarafından 26. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali’nin 3. Gününde “Türkiye’de Kadın Mücadelesi, Devlet Politikaları Ve Şiddet Olgusu” paneli Bandırmalılarla buluştu.

Hayal Çay Bahçesinde saat 14.00’da başlayan panelde Boğaziçi Üniversitesinden Prof.Dr. Nükhet Sirman, Marmara Üniv. Hukuk Fakültesi’nden Ceren Akçabay, Bianet Sitesi Kadın Editörü Çiçek Tahaoğlu ve İstanbul Feminist Kolektif Üyesi Ebru Yıldırım konuşmacı olarak yer aldı.

Panelde ülkemizdeki erkek egemen yapının, toplum her hücresinden beslendiği ve kadınların yaşam alanlarına ciddi müdahalelerde bulunduğu ele alınırken bunun sonucu olarak ciddi şiddet vakalarının ortaya çıktığı rakamlarla katılımcılara paylaşıldı. Ayrıca yakında zamanda ülkemizde yaşanan, toplumun her kesiminden büyük tepki çekerek şiddetle kınanan Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesinin ardından toplumumuzda oluşan infial ile yüksek sesle konuşulmaya başlanan kadına yönelik şiddet, bası, taciz, tecavüz ve cinayet olayları doğrultusunda Devletin bu alanda uyguladığı politikalar neler? Bu sorunlara çözüm önerileri, şiddet olgusu nerede başlıyor? Bu süreçte baskı ve müdahalelere karşı Türkiye’de kadın mücadelesi nerede duruyor? Soruları ele alındı.

Öte yandan panelin ardından konuşmacılara teşekkür plaketi takdim eden Belediye Meclis Üyesi Zerrin Eken, ülkemizde kadına yönelik şiddet olgusunun her geçen gün daha da arttığına dikkat çekerek bu noktada en önemli görevin Devlete ait olduğunu söyledi.