Dünyada Neler Oluyor. 11-08-2023 Kısa Kısa..

DÜNYADAN İLGİNÇ GELİŞMELER

• Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Nijer için eylem planını çalışmak adına Nijerya'da toplandı. Darbe liderleri, zirveden birkaç saat önce yeni hükümeti kurduklarını açıkladı. 

Barışçıl çözüm arayışı: Nijerya Devlet Başkanı Bola Tinubu, “Nijer’de demokratik yönetime dönülmesi için darbe yönetimiyle diyalog dahil her seçeneğin denenmesi gerekir” dedi.
Neler olmuştu? 26 Temmuz’da ülkede yönetime el koyan bir grup asker cumhurbaşkanını gözaltına almıştı. ECOWAS, yönetime cumhurbaşkanına görevinin iade edilmesi için pazar gününe kadar süre vermişti. Askerî yönetim ise hava sahasını kapatmıştı.

• HOLLANDA "Ocean Majesty" isimli lüks bir yolcu gemisinin sığınmacılar için barınma merkezine dönüştürüldüğünü açıkladı. 300 kişinin yerleştirileceği gemide bulunan yüzme havuzu, alışveriş merkezi ve barların sığınmacıların kullanımına açılmayacağı bildirildi.

Hollanda’da geçtiğimiz yıl "Silja Europe" isimli bir gemi aynı amaçla kullanıma açılmıştı; ancak hafta başında Birleşik Krallık’ta "Bibby Stockholm" isimli teknenin kullanıma sokulmasının hemen ardından Hollanda'dan da benzer bir hamlenin gelmesi 'dikkat çekici' olarak yorumlandı.

• Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Erdoğan ile görüşmeye ilişkin açıklamasının tamamı ortaya çıktı. "Ben ve Erdoğan neden buluşalım? Meşrubat içmek için mi?" ifadelerini kullanan Esad, "Suriye'deki terörizm Türkiye'de üretiliyor" dedi. Esad, Türk güçlerinin Suriye'den çekilmesi çağrısında bulundu.

• ABD Başkanı Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden ve iş ortaklarının, aralarında Rus ve Kazak oligarkların da olduğu yabancı iş insanları ve firmalardan milyonlarca dolar ödeme aldığını gösteren banka kayıtları paylaşıldı. Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hesap Verilebilirlik Komitesi Başkanı James Comer’ın sosyal medyada paylaştığı 19 sayfa belge, Joe Biden'ın Başkan Yardımcısı olduğu dönemi kapsıyor.

Dahası: Comer, yaptığı basın açıklamasında, “Hunter Biden bu ödemeler karşılığında Joe Biden'ın kendisi de dahil olmak üzere Biden ağına erişim dışında hiçbir gerçek hizmet sağlanmamış gibi görünüyor. Bu, o zamanki Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın, dünyanın dört bir yanından oğluna para gönderen oligarklarla Cafe Milano'da yediği yemeklerle netleşiyor” dedi.
• Polonya Savunma Bakanlığı, Belarus sınırına 10 bin asker gönderileceğini açıkladı. Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak konuya ilişkin, "Bu operasyona yaklaşık 10 bin asker katılacak, bunların 4 bini sınır polisini desteklemek üzere doğrudan operasyonlara katılacak ve 6 bini de takviye olarak görev yapacak." açıklamasında bulundu.

Ne olmuştu? NATO üyesi Polonya bir süre önce Belarus'tan gelebilecek provokasyon tehdidi ve bu ülkede bulunan Rusya paralı asker grubu Wagner'in yarattığı potansiyel tehlikeler konusunda uyarıda bulunmuştu.
• Pakistan’da ulusal parlamento resmen feshedildi; 90 gün içinde yapılması planlanan seçimlerin ise erteleneceği tahmin ediliyor. Bunun nedeni ise seçim bölgeleri sınırlarının güncel nüfus sayımı verilerini yansıtacak şekilde yeniden çizilmesinin gerekmesi; ancak bu işlemin aylar sürebileceği ifade ediliyor.

• Ekvador'da yolsuzluk karşıtı Cumhurbaşkanı adayı Fernando Villavicencio, ülkedeki seçimlere iki hafta kala öldürüldü. Sokak ortasında gündüz gözüyle düzenlenen suikasti uyuşturucu çetesi "Los Lobos" (Kurtlar) üstlendi. 

Villavicencio, suikastten birkaç gün önce eski devlet başkanı ve başkan yardımcısının yolsuzluklarını ispatlamaya yönelik ses kayıtlarını yayınlayacağını açıklamıştı.