Çatı Kiremit Güneş Panelleri Üretilmeye Başladı

YÜZYILIN KİREMİTİ TÜRKİYE'DE ÜRETİLMEYE BAŞLADI
Bir güneş ülkesi olan ve enerji  ihtiyacını ithal kaynaklardan sağlaması nedeniyle bütçe sorunları yaşayan  Türkiye'de çatılara solar kiremit döşenmesiyle  büyük oranda enerji üretimi sağlayacağı tespit edildi. Solar kiremitler Türkiye'de üretimine başlanırken bu alanda devlet teşviğinin kısa sürede gündeme getirilip öncelikle yeni binalardan başlamak üzere imar ruhsatlarına zorunlu bağlayıcılık yüklenmesi talep ediliyor.

CW Enerji, “Yüzyılın kiremitleri” diye tabir ettikleri, “çatıya uygun, sızdırmaz güneş paneli” üretti. “Yüzyılın kiremidi” olarak üretilen çatıya uygun sızdırmaz kiremitler direkt güneşten elektrik üretirken kiremitin  tüm koryucu fonksiyonlarınıda  sağlamış oluyor. . Kiremitler özel kauçuklu, çatıya uygun, su-hava-nem-sıcaklık geçirmeyen, tüm hava koşullarına dayanıklı ve izolasyonu sağlıyor.
Kiremit Güneş Paneli (Solar Kiremit) Nedir?
İnovatif bir bileşim olarak Kiremit ile Güneş Panelinin bir amaç doğrultusunda birleşimidir. Bu amaç, binayı hem dış etmenlerden korumak hem de kiremit üzerinde yer alan solar panel hücreleri sayesinde güneş ışığından güneş enerjisi elektrik üretimi sağlamaktır.
10 kWp altı güneş enerjisi santrallerine yönelik çıkan yönetmelik kapsamında her kullanıcı evinin çatısına güneş paneli kurabilecek. Üretilen elektriğin yüzde 20’sini kendi evinin enerjisi için kullandığı farz edilirse, kalan yüzde 80’lik kısmı satabilecek. Böylece yüzyılın kiremidi ile çatınızı kapladığınız takdirde hem izolasyon maliyetinden kurtulacak, hem de yatırım maliyetini kısa sürede karşıladığınız gibi üretilen elektrik enerjisinden gelir elde edebileceksiniz.

10-07-2022/ BG TEKNOLOJİ SERVİSİ