Bandırma Dutliman'da 6 Rüzgar Santralının Kablolarını Çalanlar Yakalandı.

Bandırma'da RES'lerin topraklama bakır kablolarını çaldılar!
Bandırma ilçe Jandarma Komutanlığına müracaat eden ve  Güç Santralleri AŞ yetkilisinin Bandırma ilçesi Dutlimanı mahallesi sınırları içerisinde bulunan (6) adet Rüzgâr Enerji Santralinin (RES) yaklaşık 550 metre bakır topraklama kablosunun kimliği belirsiz şahıs/şahıslar tarafından çalındığını beyan ederek şikâyetçi olması üzerine  Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı tarafından derhal olayı araştırmak üzere bölgeye sivil ekipler ve devriyeler görevlendirildi.
Hırsızlık olayının aydınlatılması amacıyla olay yerinde ve çevresinde yapılan araştırmalar sonucunda kabloların kesildiği yerlerin oksitlendiği görülerek hırsızlık olayının yeni olmadığı ve en az 10-15 günlük bir süre içerisinde gerçekleştirildiği kanaatine varılmıştır. Ayrıca olayla ilgili olarak yapılan kamera incelemesinde herhangi bir sonuca ulaşılamamıştır.
Bu durum üzerine hırsızlık olayını yapabileceği değerlendirilen şahıslar ile suç eşyalarını satabilecekleri yerler takibe alınmıştır. 
Yapılan takip sırasında Bandırma ilçesi Hurdacılar sitesine motosiklet ile üç şahsın gediği ve bakır kablo satmak istedikleri yönünde istihbari bilgi alınmıştır.
Elde edilen istihbari bilgi doğrultusunda Bandırma ilçesi Hurdacılar sitesinde yapılan kontrolde; Y.Y., C.E. ve R.E. isimli şahıslar yanlarında bulunan (20) kilogram bakır kabloyu satmak istedikleri esnada suçüstü yakalanarak Cumhuriyet Savcısının talimatıyla gözaltına alınmıştır.
Olayla ilgili olarak devam eden istihbari çalışmalar sırasında suçüstü yakalanan Y.Y., C.E. ve R.E. isimli şahısların hırsızlık olayını B.K., A.K. ve O.E. isimli şahıslarla birlikte gerçekleştirdikleri öğrenilmiştir.
Adli makamların talimatıyla bu olayla ilgili olarak Y.Y., C.E., R.E., B.K., A.K. ve O.E. isimli şüpheliler hakkında yasal işlem başlatılmıştır.

BANDIRMA GERÇEK - 15-07-2019 Balıkesir Valiliği