Bandırma Belediye Meclis Mart Ayı Toplantısında Deprem Konuşuldu

Bandırma Belediye Meclisi’nin mart ayı olağan toplantısı yoğun izleyici katılımlı olarak gerçekleştirildi. 

Toplantı öncesinde Kahramanmaraş merkezli deprem afetinde hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı sonrasında açılış  konuşmasını yapan Belediye Başkanı Tolga Tosun toplantının temel gündeminin  Bandırma’nın olası deprem karşısında mevcut durumunun fiziki yapısı ve jeolojik durum  değerlendirmesi  olduğunu söyledi. Kulaktan dolma bilgilerle kendilerini eleştiren yazılar da kat yüksekliği çıkarttıklarına  birilerine rant sağlandığına, bir yerleri   imara açtıklarına dair  spekülasyonların  doğru olmadığını sadece 100 dönümlük bir  park alanı yapmak istediklerini belirten Başkan Tosun  ilk konuşmayı Bandırma'nın  geçmiş yıllarda yapılan zemin etütleri konusunda bilgilendirmeyi  yapması için  İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nde görevli  jeoloji  mühendisi  Aynur Aydın'a söz verdi..  İstanbul Teknik Üniversitesi'nce  2005 yılında Bandırma Belediyesinin talebi üzerine İTÜ tarafından hazırlanan zemin etütleri ve depremsellik raporunu  görsel sunum eşliğinde meclise sunan Aydın aynı zamanda Büyükşehir Belediyesince hazırlanan raporu Başkan Tosun'un davetiyle gündemle ilgili olarak bilgilendirme yapması için söz alan  İnşaat Mühendisleri Odası Bandırma Temsilciliği Başkanı Gürkan İlgin  ve Mimarlar Odası Bandırma Temsilciliği Başkanı Mehmet Ali Ozar 1999 öncesi binaların  inşaat ve yapı sektöründeki  sıkıntılarını dile getirirken halen yanlış ve eksik uygulamaların düzeltilmesi konusunda düşüncelerini aktardılar ve  bir an önce paydaşların  ortak toplantılarla çözüm üretmelerine yönelik  dikkat çektiler.  
Belediye İmar ve Şehircilik Müdürü Selamettin Karaca’nın konuşmasından sonra Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat depremden sonra  düzenledikleri “Afet Farkındalık Çalıştayı” sonuçlarını meclise sundu.
CHP belediye meclis üyesi Metin Ok’un konuşmasının ardından , İmar Komisyonu Başkanı Yalçın Cömert, Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Onur söz alırken son olarak konuşan  Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, Bandırma’da deprem konusunda radikal kararlar ve önlemler alacaklarını belirtti.
Deprem gündeminden sonra meclisin diğer önemli bir gündemi  olan Bandırma'da yapılacak yeni modern hayvan barınağı için aktarılacak bütçenin meclisten onay talebi oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis Toplantısı gündem ve konuşmalar için tıklayınız. https://www.youtube.com/watch?v=cyYm7LWpRTk&t=6s

02-03-2023/MEHMET LEVENTOĞLU