Adıgüzel "Açlıktan Ölen Arılardan Tarım Bakanı Sorumludur"

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel hem sahte bal konusu hem de açlıktan arı ölümlerini mecliste konuştu.

. Adıgüzel, geçtiğimiz hafta Meclis’te Arıcı kıyafeti ile açıklama yapmış ve arıcı körüğünden duman sıkarak arıların üzerine çöken rant ve çıkar çetelerine sıktığını söylemişti.

Olanlardan doğrudan Tarım Bakanı’nı sorumlu tutan Adıgüzel bu hafta da 3 bakanlığa konuyla ilgili 4 ayrı önerge verdi. Adıgüzel, önergelerinde bazı üretim kooperatiflerinin üzerinden kamu kurumlarına askeriye, yurtlar ve belediyeler gibi sahte bal alımı yapıldığının ve bu şekilde neslimizin zehirlendiğini ifade etti. Sahte balla rekabet edemediği için doğal bal üretiminin baltalandığını söyledi. Adıgüzel açıklamasında şunları ifade etti:

“Arıcılarımızın birçoğu üretimi bırakmaktadır. Son 10 yılda 20 bin kişi arıcılığı bırakmıştır. Buradan soruyoruz Milli Savunma Bakanlığı’na, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ve toplu bal alımı yapan tüm bakanlıklara soruyoruz; birimlerinize bal alırken hangi analizden geçiriyorsunuz? Hangi mevzuatla yapıyorsunuz? Kimler aracılık ediyor? Tarım Bakanlığı’na soruyoruz; üretim birlikleri ve kooperatifleri üzerinden piyasaya, zincir marketlere ve kamu kurumlarına sahte ve tahşişli bal satılmasının önlenmesi konusunda bir çalışmanız var mı? Bu süreçleri nasıl denetliyorsunuz? Sahte bal konusunda son çıkan düzenlemeye rağmen market raflarının %92’si sahte bal ile dolu. Bu nasıl oluyor? Türkiye sahte bal cenneti oldu. Bakanlık masasına konulan analiz raporları var. Gereğini yapmamanızın sebebi nedir?

Türk Şeker’e soruyoruz; Türkiye’de arılar açlıktan ölürken, arıcı birlikleri arasındaki ayrımcılığın sebebi nedir?

50 bin üyesi olan TAB’a kovan başına 1 kg, 1500 üyesi olan paralel yapı TAHAP’a kovan başı 36 kg şeker verilmesinin amacı nedir?

Bu işte hangi kriteri ölçü olarak aldınız? Buraya hangi siyasiler aracılık etmiştir? Giderek artan açlıktan arı ölümleri karşısında bir makas değiştirip hızlı bir şekilde şeker temin edemeyen TAB üyelerine yeterli şeker verilmesi için bir çalışma yapacak mısınız? Bugüne kadarki arı ölümlerine sebep olan, karar merciindeki sorumlular hakkında bir işlem yapacak mısınız?

Arıcıya 50 kg’ı 420 TL’den satılan şeker perakende olarak daha ucuza temin edilmektedir. Şu anda arıcılar, perakende fiyatı toptan fiyatından düşük olan şekeri yeteri kadar temin edip arılarını ölümden kurtarmak için ellerinde poşet, market bakkal dolaşmaya mecbur edilmiştir.

Türk Şeker arıya şeker vermezken AKP’ye yandaş yapılara fazladan şeker veriyor. Bir yandan da tarım ve arıcılıkla alakası olmayan bazı kurumlara, vakıf ve derneklere şeker vermektedir. Örneğin, Ensar Vakfı’nı savunan Hayrat Yardım Vakfı’na 54 ton şeker vermiştir. Siyasetin ve bürokrasinin önceliği tarım ve arıcılık değil bir takım kötü niyetli siyaset ve ticaret odaklarının emellerine alet olmak mıdır?

Bu işte vebali olanlar bugün olmasa da çok yakın bir gelecekte hem hukuk önünde hem de insanlık vicdanında mahkûm olacaklardır.”

01-03-2022/ANKARA