19 kişiyi kurtaran İsrailli yardım ekibi, tehdit nedeniyle veda etti

İsrailli yardım ekibi, güvenlik tehdidinin ardından Türkiye´den ayrıldı
İsrailli gönüllü sağlık servisi United Hatzalah, Türkiye´deki güvenliklerine yönelik acil bir tehdit olduğu istihbaratını aldıktan sonra İsrail´e geri dönmek zorunda kaldı.

DEPREMİN İLK  GÜNÜ GELDİLER

United Hatzalah CEO'su Eli Pollack ve Operasyon Başkanı Dov Maisel, cumartesi gecesi elde edilen istihbarata göre IŞİD tarafından önemli bir güvenlik tehdidi almaları nedeniyle, birliğin bir an önce İsrail'e dönmesi yönünde karar aldı.

İsrail arama kurtarma ekipleri için Kahramanmaraş´ta veda töreni düzenlendi
İsrail´den deprem günü Türkiye´ye gelen, bir hafta boyunca aralıksız çalışarak 19 kişiyi enkazdan kurtaran, 450 kişilik ´Zeytin Dalları´ delegasyonunun bir parçası olan arama kurtarma ekipleri görevlerinin bitmesi münasebetiyle pazartesi sabahı Kahramanmaraş´ta resmi bir tören düzenledi. Delegasyonun koordinasyonunu yönetmek üzere ilk günden bu yana deprem bölgesinde olan İsrail Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Nadav Markman törende yaptığı konuşmada, ‘‘İsrail elçisi olarak, yakınlarını kaybeden bütün Türk vatandaşlarımıza başsağlığı diliyorum. Bu hafta tüm İsrail ekiplerimiz profesyonel bir şekilde depremzedeleri kurtarmak için çalıştı. İsrail ile Türkiye arasındaki bağların ne kadar kuvvetli olduğunu net bir şekilde gördük. Türk vatandaşları ve Türk arama kurtarma ekipleriyle çok rahat şekilde çalıştık, her istediğimiz yardımı aldık. Kurtarma ekipleri İsrail’e dönüyor ancak burada kalan ekiplerimizle ve sahra hastanemizle yardımlarımıza devam edeceğiz. İsrail Dışişleri Bakanlığı, İsrail Türkiye Büyükelçiliği ve İstanbul Konsolosluğu’na her türlü desteği vermeye hazırız. İnşallah böyle olaylar bir daha yaşanmaz’’ ifadelerini kullandı.

19 KİŞİYİ KURTARDILAR
United Hatzalah CEO'su Eli Pollack ve Operasyon Başkanı Dov Maisel, cumartesi gecesi elde edilen istihbarata göre IŞİD tarafından önemli bir güvenlik tehdidi almaları nedeniyle, birliğin bir an önce İsrail'e dönmesi yönünde karar aldı.

Ekip hızla ekipmanlarını topladı ve ilk fırsatta İsrail'e geri uçmak için aceleyle düzenlemeler yaptı. Mevcut uçakların bulunmaması nedeniyle, İsrailli hayırsever, milyarder Dr. Miriam Adelson özel jetini ekibe tahsis etti.

Maisel, “Ekibimizi Türkiye'nin Suriye sınırına yakın bölgesine göndermenin belli bir risk taşıdığını biliyorduk ancak hayat kurtarma görevimiz adına tehdidi azaltmak için gerekli adımları attık. Ne yazık ki, arama kurtarma ekibimize yönelik somut ve acil bir tehdit istihbaratı aldık ve personelimizin güvenliğini ilk sıraya koymak zorundayız. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) İç Cephe Komutanlığı, arama kurtarma birimleri, yerel kurtarma kuvvetleri ve Kızılay ile iş birliği içinde 15 kişinin de kurtarılmasına yardımcı olan ekibimizin sadece birkaç gün içinde başardıklarından son derece gurur duyuyoruz. Ekibimizin hızlı ve güvenli bir şekilde İsrail’e dönmesine yardımcı olan Dr. Adelson'a da teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Törende daha önce 1999'da Gölcük ve Düzce depremlerinde de görev alan, arama kurtarma grubunun komutanı Albay Golan Landsberg de bir konuşma yaptı. Albay da konuşmasında ekibine teşekkür ederek, ‘‘19 kişi bile ne kadar az ama bir kişi bile ne kadar çok" dedi.

450 kişilik ‘Zeytin Dalları’ delegasyonunun arama ve kurtarma birimlerinin bir bölümü İsrail'e dönerken, acil yardım, insani destek ve tıbbi yardım birimleri ise deprem bölgesinde kurulan sahra hastanesinde ve sahada görevlerine devam edecek.İsrail’in ‘Zeytin Dalları’ operasyonu kapsamında, 15 kargo uçağıyla Türkiye’ye gönderdiği 230 kişilik ekiple kurulan sahra hastanesinde pazar gecesi itibariyle 314 hasta tedavi edildi. Hastane; yoğun bakım, acil, dahiliye, oftalmoloji, kadın doğum, pediatri, plastik/genel cerrahi, ortopedi ve diş sağlığı birimleriyle faaliyete aralıksız devam ediyor.

13-02-2023/ KAYNAK. ŞALOM