Yüzme bilmediği için boğulan denizci askerin organları 3 kişiye hayat verdi

Erdek Mayın Filo komutanlığında denize düşen asker boğuldu.

Erdek  ilçesinde, Mayın Filo komutanlığında denize düşen asker yüzme bilmediği için boğuldu. Kazayla denize düşen askerin  çırpındığını gören arkadaşları kısa sürede denizden çıkarmasına rağmen  ambülansla kaldırldığı Bandırma Devlet Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen 24 yaşındaki er Tugay Ülger’in, karaciğeri ve böbrekleri  ailesi tarafından organ bağışı yapıldı. 
Bandırma Devlet Hasatnesinde  yapılan operasyonla  organları alınarak, nakil bekleyen hastalar için Bursa’ya götürüldü.
Alınan bilgiye göre, vatani görevini Erdek Mayın Filo Komutanlığında yapan 24 yaşındaki er Tugay Ülger, dengesini yitirerek denize düştü.

Arkadaşları tarafından sudan çıkarılan Ülger’in, kaldırıldığı Bandırma Devlet Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine askerin ailesiyle temas kuran hastane yetkilileri, onları organ nakli için ikna etti.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakil Koordinatörü Ersin Ergil ve Organ Nakil Koordinatörü Dr. Salih Gülten ile ekipleri tarafından Ülger’in karaciğeri ve böbrekleri 4 saat süren operasyonda alındı.

Organlar, nakil bekleyen hastalar için Bursa’ya sevk edildi.

Bandırma Devlet Hastanesi Başhekimi Başhekim Yardımcısı Dr. Ersin Atıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ülger’in denize düşmesi sonrasında uzun süre havasız kalmasına bağlı olarak beyninde ciddi hasar olduğunu yapğılan müdahalelere rağmen kurtarılamadığını  belirtti.

Öte yandan yüzme bilmediği halde denizci olarak vatani görevini Mayın Filo komutanlığında yapan askerin sosyal otamda kısa bir süre önce paylaşım yaptığı mektubu yürekleri sızlattı.

"Yorumsuz!
bilemiyorum bu sözlükte hiç şehit haberi alan var mıdır? sabahın erken saatlerinde daha güneş bile doğmamışken acı acı çalan telefon sesine uyanan var mıdır? telefonda buruk bir sesin “abin şehit olmuş, babanı uyandır, biz halanlara geçiyoruz, onlarda oraya gelsin” dediğini duymuş mudur? bu haberi duyar duymaz sendeleyip düşmemek için duvara zor tutunan olmuş mudur?
babasına yeğeninin şehit olduğu haberini vermek zorunda kalan var mıdır? evi, bir şehidin acısının düştüğü binlerce ocaktan birisi olan var mıdır? bütün aile efradını; yakın, uzak tüm akrabalarını perişan halde gören var mıdır?
acının dayanılmaz olduğu, sözün tükendiği, gözyaşlarının kuruduğu, kederin sağnak sağnak insanın üzerine yağdığı o kara günü yaşayan var mıdır?
dünya dursun artık! dönmesin! niye dönüyor bu dünya! benim şehidim var! bugün; kimse yemek yemesin, kimse su içmesin, kimse gülmesin, kimse çalışmasın, kimse eğlenmesin! dursun şu dünya! benim şehidim var! herkes matemime ortak olsun! diye düşünen var mıdır?
benim canım yanmışsa, benim bütün aile efradım bu kedere gömülmüşse, benim şehidim varsa bu dünya dursun! şehidimin düştüğü toprakta ot bitmesin, insan yaşamasın. yansın, yakılsın, kahrolsun şehidimi şehit edenler diye düşünen var mıdır?
evet benim yıllar önce yaşadığım kederi bugün birileri daha yaşıyor. belki yanlarında değilim, belki onları teselli edemiyorum ama onlara keder arkadaşlığı ediyorum. kederlerini paylaşıyorum.
yaşadıkları acının tarifi olmadığı biliyorum. onlarca eve, yüzlerce insanın gönlüne ateş düştüğünü biliyorum. yüzlerce insanın aylarca uyku uyuyamayacağını, yemek yiyemeyeceğini biliyorum. bir ananın ak sütünü, bir babanın alın terini toprağa defnedeceğini biliyorum.
ve en çok zoruma giden de bu kadar çok şey bilip hiçbir şey yapamamak.
bir hayalim var! bir gün bu ülkede bir mehmet şehit olduğu zaman dünya duracak!"