Yalanlar Üzerine Ziyan Edilen Ortadoğu

Yalanlar Üzerine.

Günümüzde kimse  ortadoğuda yaşamak  İstemez. Kupkuru dağları çölleri yemyeşil cennete modern vahalara çeviren İsrail'de bile yaşamak isteyeceğinizi sanmıyorum.

Bu nedenle akın akın Avrupaya göç var. Aç kalsakta sürünsekte hiç olmazsa bir şekilde canlı kalırız umuduyla Avrupa'ya  Amerika'ya kaçış var..Balıkesir'in ege sahillerinde her gece botlar kalkıyor kısmen yakalanıyor çoğu Midilli'ye ulaşmayı başarıyor. Gerisi şansa kalmış.

**

Ortadoğuda benim ve herkes gibi izlediklerimizden üretilmiş  yüklenilmiş bir algım var. Ama temelde septik düşünsemde bugünler geçecek ve Ortadoğu muhteşem bir coğrafya olacak ümidim var..Bir zamanlar Lübnan gibi ortadoğuda İsviçre ortamı imkansız hayal değil?  Bilimsel Marksizm klişesiyle bakmaya çalıştığımda  ki en doğrusu budur diye inanıyorum. Her şey ekonomik çıkarlar için yapılıyorsa bir gün durulacak.. Ve insanlık değerleri şimdi bu çıkarlar için yerin dibine sokuluyor. Öncelikle İslamın barış dini olduğuna şüphe düşüren İslam Coğrafyasında ki bitmeyen savaşlarla da bağlantılı olarak  cihat adı altında sunulan vahşet görüntüleri  kitlelere bu algıyı kanıksatsa da, yaşananlar  dünya tarihinde ilk değil. Avrupa'da 30 yıl savaşlarında ,Birinci ve İkinci Dünya savaşlarında birbirini boğazlayan halkların bugünkü hali Ortadoğu'da da olabilir.. Kaos bittiği zaman ki bitecek. Geriye dönüp bakıldığında insanlık adına utanç sayfaları lanetlenecek. Bir daha yaşanmaması için kriterler güçlenecek.

**
Yalanlar üzerine  bir film "Body Of Lies" orijinali. Gözlerden ırak tutulması içerdiği şifrelerin ciddiye alınması endişesi  için olabilir diye düşünüyorum. Amerika'nın farklı kulvarlardan destekleyip Amerikan düşmanı olarak eğittiği grupların bölgede Batı çıkarları için nasıl kullanıldığını aşk hikayesi hikayesinde  sunuyor. Samuel Huntington'un  “Medeniyetler Çatışması” kitabıyla başlattığı soğuk savaş  sonrası ABD'nin Ortadoğu'ya odaklanan  politikalarının şifrelerini  ciddi yönetmenlerin Holywood filmlerinin arka planlarında görebiliyoruz. Belki bu da bir plandır.
Pek çok  filmde ABD nin kirli çamaşırları gözler önüne serilir ama ortalarında mecra değişir, sistem iyi olur, suçlu kötü adamlar olur, iyi adamlar kazanır . Yalanlar Üzerine filminde Milyarlarca doların aktığı  Ortadoğu a aslında neler oluyor, nasıl oluyor, kimler nasıl oynuyor'un şifreleri var. Anlayana bu şifrelerin günümüzde de nasıl devam ettiği  kolayca anlaşılabilir oluyor. Benzer filmlerde Örneğin Pilot Bary Seal in gerçek hayatından kesitler veren aynı adlı filmde Nikaragua da Sandinist gerillaların  Komünist devrim için verdikleri mücadeleyi engellemek için ABD nin CİA vasıtasıyla ama işin içine asla ABD yi karıştırmadan Kontrgerillaları nasıl organize ettikleri  kullandıkları sonunda da yüz üstü bırakıp gittiklerini izlemiştik.

 Irak'ta Suriye'de Filistin'de devam eden kaosta  PKK'nin YPG nin arkasında neden ABD var sorusuna daha kolay yanıt bulabileceğiniz  uyuşturucu kartellerininde dahil olduğu bölge planlarında Türkiye'de Demokratik bir parti görünümünde silahlı bölücü terör örgütünün sivil kanadı  HDP'nin soyut bir etnik kimlik mücadelesi bahanesinde on yıllardır yüzbinlerce insanın yaşamına son veren  terör yapılanmalarına " silah bırakın demokrasiyle birlikte yaşamla çözebiliriz" cümlesini neden kuramadığını,son günlerde yaşanan anaların her ne şekilde de ise "çocuklarımızı geri verin" çığlığına neden sessiz kaldıklarına da fikren yanıt bulabiliyorsunuz. 

Kolombiya ,Nikaragua Meksik Uyuşturucu kartelleri ile iç içe girmiş organizasyonlarda CİA nin ABD nin derin güçlerinin uyuşturucu baronlarına nasıl yardım ettiğini izlerken adeta bölgemizde yaşananlarla birebir eşleştirebiliyorsunuz.. Keza  çok popüler olan Narkos dizisinde Pablo Escobar'ın gerçek hayat hikayesi canlandırılırken benzer ayrıntılar arka planda CİA Ajanları  Kolombiya da istedikleri operasyonları koayca yapabiliyorsa benzer şekilde Türkiye'de işlerin nasıl döndüğüne de gönderme yapabiliyorsunuz. Kolombiya'da  bağımsız sosyalist ülke için mücadele eden Marksist Farc gerillaların ortadan  kaldırılması için başıboş çapulculardan kurulu kontgerilla çetelerin CİA bağlantılı kişilerce nasıl örgütlendiği  silahlandırıldığı uyuşturucu kartelleriyle işbirliği yapmak zorunda kalındığı ve sonuçta Kolombiya ordusunca nasıl darmadağın edildiğini de izlerken geçmişte yaşananlar gözünüzün önünden geçiyor.

**. 
Dolayısıyla Holywoodd filmlerini hafife almayın boş geçmeyin özellikle usta yönetmen adı varsa.
Yalanlar Üzerine  David İgnatius'un Türkçeye çevrilmemiş romanını sinemaya aktaran  Yönetmen Ridley Scott'un gözlerden uzak tutulan  filmi  
Film çarpıcı içeriğinde ortadoğu' da sürdürülen emperyalist  isgalin yontem ve sebeplerini sorgularken ayni zamanda bugün de Ortadoğu'da devam eden ABD, MİT,İngiltere, İŞİD, PKK,YPG KGB, İran Suriye,Mossad sarmalında yaşanan kaos'un  ABD ve Diğer emperyalist unsurların  ortalığı neden nasıl bataklığa çevirebildiğine dair  fikir edinebiliyorsunuz.
Filmde batıdan intikam olmak isteyen  terörist liderlerin örgütlerin aslında batılılarca yıllar öncesinden başlayan gizli desteklerle nasıl kurulduğunu eğitildiğini ama bunu kendilerinin de bilmediklerini ve ABD ye kin ve nefret kustukları halde aslında ABD ye hizmet ettiklerinın farkında olmadıklarını  izlerken yaşadığımız günlere dair klişelerinizden çıkıp mantıklı yanıtlar bulacağınızı düşünüyorum.

MEHMET LEVENTOĞLU - 06-09-2019