Ve Alibaba Resmen Türkiye'de. Trendyol'u Satın Aldı

Ve Alibaba Türkiye'de.,

Dünyanın en büyük internetten satış şirketi Alibaba uzun süredir Türkiye'de yerel bir satış portfoyu oluşturma çabalarında rekor bir alım gerçekleştirdi. Alibaba,  İnternet ten satış yapan şirketler arasında önemli bir yer edinen Trendyol’a 728 milyon do

Çin merkezli e-ticaret şirketi olan ve kısa süre içinde dünya devi haline gelen Alibaba, son birkaç yılda hızlı bir büyüme stratejisi içine girdi. Bu stratejisinin en önemli ayağını ise Türkiye oluşturdu. Alibaba, 24 Temmuz’da Rekabet Kurumu’nun onayını aldı ve Trendyol’un ana hissedarı oldu.
 
Hatırlanacağı üzere ne hisse oranı ne de satış fiyatı bu işlem için açıklanmadı. Dünya Gazetesi'nden Kerim Ülker'in haberine göre Alibaba’nın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gönderdiği bir rapor Trendyol satışındaki fiyatı ortaya çıkardı.
 
Bilindiği üzere Trendyol’un ana sahibi DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret. Alibaba, Trendyol’u alırken, DSM adlı şirket ile masaya oturmuştu. SEC’e açıklamada bulunan Alibaba, DSM yani Trendyol için 728 milyon dolar yani 3.6 milyar lira ödediğini ifade etti. Açıklamada DSM’nin çoğunluk hissesinin bu fiyata alındığı belirtildi.
 
Yani Alibaba, hem Türk ekonomisi hem de internet piyasasının en büyük satın alma operasyonuna imza atmış oldu.
 
Yine aynı habere göre satılan hisse oranı ise yüzde 75 civarında. Böylece Alibaba’nın aldığı Trendyol, ilk milyar dolarlık değere yaklaşan belki de ulaşan Türk teknoloji şirketi oldu.

BANDIRMA GERÇEK - HABER MERKEZİ