Uşak Görünümlü Efendilerin Operasyonu!

Uşak Görünümlü  Efendilerin Operasyonu.

Bizim memlekette halk kendilerine hizmet etsin diye hizmetçi seçtiğini zanneder oysa bilmezki; seçtikleri kendilerini sömüren "uşak"kılığında ki efendileridir.

1. Hikaye: Mayınların Temizlenmesi

2020 yerel  seçim maratonu başlamış ve mevcut belediye başkanının üzeri  yukarlardan çizilmiş, genel merkezin  belediye başkan adayı ismi tepeden  atayarak gelmiş ve ismin  il seçim kuruluna bildirilmesinin son günü  ilçe yönetimi istifa kararı almıştı. Bu durumda ismi yukardan gelmiş adayın seçim kuruluna bildirilmesi için "Yeni yönetim"in acilen oluşturulması gerekliydi.  Ve bu yönetimin başkanı güvenilir biri olmalı idi. Ayrıca aynı gün atanan belediye başkan adayının ismini  mesai saatleri içerisinde il seçim kuruluna bildirmeliydi. Bu kim olmalıydı? Çaresizce düşünen "Partinin Duayen Muktedirleri"nden biri, parti yönetiminde olup da istifa etmeyen genç, idealist bir genç mühendisi önerdi.  Ve Genç mühendis, her zaman saygı duyduğu partili büyüklerinin  yardım isteklerini partinin menfaatleri öncelikli diyerek çekinmeden kabul etti.  Ve geçici ama önemli sorun çözüldü . Akabinde  genç mühendis kısa zamanda örgütü dinamik hale getirerek zor durumdan kurtardı.

Birinci sorun aşıldıktan sonra, "Partinin Duayen Muktedirleri " "Parti yerel seçime giderken parti içi örgütünü organize edip , o zamana kadar kimsenin umursamadığı gençleri de toparlayarak, sahada azimle çalışacak biri olmalıydı." dedi

Genç mühendis tecrübeli ağabeylerin taleplerini emir telakki edip, derhal parti örgütünü en kısa sürede toparlayarak  yola çıktı. Kent, mahalle, köy demeden gece gündüz çalıştı.

Böylece üçüncü soruna gelindi. Bu sorunda  halledilmeliydi  ivedilikle, "Partinin Duayen Muktedirleri" ; "Parti yönetimi, seçime giden Belediye Başkan adayının arkasında durarak bir nevi paratonerlik yapmalıdır" dedi,

Genç mühendis; kendisini yönetime getirenlere gönül borcuna rağmen sadece parti sevgisi ve başarısı için  atanmış Belediye Başkan adayının arkasında durarak , o çok  hassas, sıkıntılı  kırılgan dönemde birlik beraberliği sağlayarak sağsalim seçime götürdü .

Ve Bandırma'da büyük bir oy patlamasıyla yerel seçim kazanıldı.

2.Hikaye: Sahanın kontrol edilmesi.

Seçimler kazanılmış, seçim zaferi  sarhoşluğunun üzerinden yaklaşık 6.ay geçmişti,  Parti olağan kongre sürecine girmiş ve "Partinin Duayen Muktedirleri", tartışmasız başarısı olan genç mühendisi, sabık başkanın yönetiminden gelmiş olsa dahi , ilçe başkanlığına aday göstermek zorunda kaldılar.  Çünkü; Partinin zor günlerinde başarılı bir seçim süreci ile partiye zarar vermeden aksine çarpıcı başarıyla  seçimi kazanmıştı. Bir sonra ki aşamaya kadar mutlak desteklenmesi gerekirdi başkada çıkış yolu yoktu, öyle de oldu.

"Partinin duayen muktedirleri", kararlarını verdiler ve genç mühendisi parti ilçe başkan adayı yaptılar. Ve ilçe başkanlığı seçiminin ön randevusu olan delege seçimleri geldi çattı. Güven devam ediyordu. Toplantılarda bu genç mühendisin başarısı ve özverisine vurgu yapılarak "Beyaz Liste" ye oy verilmesi için çalışmaya başlandı.   Karşılarında "Mavi Liste"yi temsilen kent siyasetine yıllarca yön vermiş, dizayn etmiş, son yıllara kadar delege dengesini koruyarak başarılar elde etmiş, diğer "Duayen Muktedirler"di ve özgül bir ağırlıkları vardı, işleri kolay değildi..  Mavi listeye karşı seçim kazanmanın zor olacağını bildikleri için ve ilçe seçimini kaybetmeleri halinde başarısızlığı yükleyebilecekleri sıradan bir halk çocuğu siyaseten kirlenmemiş genç mühendis vardı. Nasıl olsa istedikleri Belediye Başkanlığı seçimini kazanmışlardı, yeterliydi...  Ve delege seçimleri başladığında genç mühendisin temsil ettiği "Beyaz Liste" büyük bir başarı elde ederek delegelerin tamamını aldı..

Başarı büyüktü, İlçe Başkanlığı garantilenmişti, şimdi geriye 18 Ocak günü tek başına ilçe başkanı olacağı gün bekleniyordu.

Şİmdi bir soluklanalım..

3. Hikaye: İsyan

Genç mühendis , her türlü entirika ve zorlukları yenmiş ve bugüne kadar kentte olmayan bir başarıya imza atmış biri olarak seçim  manifestosunu hazırladı,

"24 saat 3 vardiya çalışan bir Gençlik Kolu yarattık" diyordu  "Ben yerine biz diyebilenlerin kazandığı yarışlar olsun" diyordu.

"Yegane amacımız hiçbir üyemizin dışlanmadığı, Kimsenin ötekileştirilmediği bir örgüt yaratmaktır. Emeğini ,aklını ve projelerini kişisel ajandası olmaksızın paylaşmak isteyen herkese kapısı açık olan bir örgüt hepimizin ortak amacıdır .Hiçbir kişi grup ya da oluşum Partinin üzerinde değildir ." diyordu  Hele ki böylesine keskin bildiriyi nasıl yayınlardı?..  "Parti ilçe yönetimi Parti içi yarışlarda adaylardan birinin koltuk değneği olmayacaktır. Parti ilçe yönetimi asla birileri tarafından Dizayn edilmiş bir yönetimi olmayacaktır ."

"Parti İlçe yönetimi asla belli bir grubun ya da oluşumun örgütü olmayacaktır ."Bu örgüt "ben seni üye yapayım Sen beni delege yap, "Ben seni yönetime sokayım ,Sen benim için Kurşun Asker Ol "denen zihniyetin örgütü olmayacaktır." diyordu.

4. Hikaye : Uşak Görünümlü Efendiler

Partinin Duayen Muktedirlerini rahatsız eden yukarıda ki söylemlerdi, eğer ki bu söylemler gerçekleşirse bir daha defalarca oturdukları koltukları, belediye başkanlıkları ve milletvekillikleri geleceklerini kaybedecekleri gibi, partiyi dizayn ve delegeleri de pazarlık konusu yapma şansları yok edilmiş olacaktı.  Bu bir kurdukları düzene "isyan" etmektir diye algıladılar ve hemen "Yılanın başı ezilmeliydi" dün oy istedikleri aday bugün hain olmalı kararı verildi.  Daha önce bir çok denedikleri yöntemlerle algı mühendisliği yapılması  için düğmeye basıldı.

18 Ocak seçimlerine günler kalmıştı, genç mühendisin 2013 yılında eleştiri sınırlarında yaptığı normalde ve ne hikmetse o zamana kadar kimsenin umursamadığı! sıradan sosyal medya paylaşımları el altından servis edilmeye ve dedikodular yükselmeye başladı, Cazgırlar "Genç mühendis istifa etmeli, Partiye böyle başkan olmaz" diye bağırmaya başladılar..  Ama beklenmeyen ise genç mühendis hala direniyor ve geri adım atmıyordu... O zaman seçimlerin bir hafta ertelenmesi istendi ve öyle oldu ama hala direnen genç mühendis, geri adım atmıyordu..

Partinin Duayen Muktedirleri telaşla yeni bir formül buldu; yeni bir aday çıkarmalı ve adayın özellikleri ise kendilerini temsil eden,  söylem ve emirlerini nizamın dışına çıkmadan, isyan etmeden yerine getiren; elit ve paralı olmalı, ticaret odalarının, rotaryen ve lions örgütlerinin ya içinde olmalı yada desteklediği bir kent burjuvasi olmalıydı.. Uzun yorucu ikna turları tam saha pres  uğraşlar sonunda bir "Doktor"u uygun buldular ve İlçe başkanı adaylığında genç mühendisin karşısına çıkardılar.

Kimdi bu Doktor dedikleri; Partide siyaset yapmaya çalışan, İnsani olarak kentte sevilen ama sol ve sosyal demokrat parti üyelerinin önceliği olan  halktan,emek ve emekçiden yana tavır alması bilincinden uzaktı, o nedenle kent halkının kullandığı suyun fahiş fiyatını onaylayan bir muhteremdir. 

Charless De Gaulle şöyle der,

"Siyasetçi, efendi olabilmek için uşak gibi görünür."

*Uşak gibi görünen efendiler, önce genç mühendise mayınları temizlettirdiler, şimdi ise sahada istedikleri oyunları halka rağmen  oynayabileceklerini sanıyorlar oysa ki her isyan bir aydınlanmadır, her aydınlanma bir sonraki isyanı büyütür...

Sonrasında, kazanan kendini akıllı zanneden beyazlar değil, aynı hatadan ders çıkaran Nelson Mandela, Mahatma Gandhi'ler dir..

Yanılgıları...

Vesselam

Bandırma 24.01.2020/ Ozan Ozanca ...Cem Karaca'yı saygıyla anıyorum ..lütfederseniz tıklayınız sonuna kadar dinleyiniz https://www.youtube.com/watch?v=fmL1UVFBm24