Ümit Kabasakal Bandırma da Kapalı Gişe Konuştu

Prof.Dr.Ümit Kabasakal Bandırma' da konuştu. Atatürkçü Düşünce Derneği Bandırma Şubesi, İstanbul Barolar Birliği Eski Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocasakal’ın katılımıyla Barış Manço Kültür Merkezi’nde “Dünden bugüne Cumhuriyet” isimli söyleşi düzenledi.

 Kabasakal'ı dinlemeye gelen Bandırmalılar salonu hıncahınç doldururken CHP Bandırma Belediye Başkan aday adayları Ozan Onur, Metin Ok, Tolga Tosun, 26.dönem Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm , Belediye eski Başkanı Sedat Pekel, Balıkesir Baro Başkanı Av. Erol Kayabay, CHP İlçe Başkanı Atilla Atakay, İYİ Parti İlçe Başkanı Necmi Sert de dinleyiciler arasında yer alırken Balıkesir CHP Milletvekilleri Ahmet Akın ve Dr.Fikret Şahin  kısa bir konuşma yaparak Cumhuriyet Bayramını kutladı.

ADD Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat'ın açış konuşmasıyla başlayan söyleşide  Ümit Kabasakal yaklaşık 2 saat süren konuşmasında kendine has uslubuyla Atatürk Kemalizm değerlerini irdelerken gündemle ilgili değerlendirmeler yaptı.

" Bir acı gerçekle başlayalım Cumhuriyeti yıllardır kutluyoruz ancak cumhuriyetin ne olduğu anlayamadık. Çünkü bize bunu anlatmadılar. Örneğin; cumhuriyetin ekonomik mucizesini bize anlatmadılar. Marks Lenin Engels emperyalizmin yenilebileceğini yazan büyük düşünürlerdir ama Atatürk emperyalizmin yenilebileceğini gösteren ilk kişidir. Ondan sonraki özgürlük mücadelelerine örnek olmuştur. Her Atatürk diyen Atatürkçü değil. Şu anda Türkiyede bir maskeli balo yaşanıyor. Mesela iktidar Abdülhamidi arkasına sığınarak bie  şeyler yapmaya çalışıyor. Abdülhamit'i kalkan olarak kullanırken diğerleride Ataürk2ü kalkan olarak kullanıp Atatürke saldırılıyor. Yürekleri yetmiyor. 

Kimse aptal değil.Halk ne olduğunu biliyor. Gerçek anlamda Ataürk ün askeri değilde yoldaşıyım.Atatürk'ün askeri olmak bir metafor. Onun izinden gitmek görüşlerini benimsemek demek. Ben ATATÜRK'ün askeriyim er' iyim.Bundan gurur duyuyorum. BUNDAN GURUR DUYUYORUM. BIRAKIN MASKELERİ. Herkes maskelerini düşürsün.

Bakın 29 Ekim de 10 Kasım da hiç Atatürk'ün ekonomik görüşlerini kimse konuşuyormu?Türkiye nin tam da şu anda ihtiyacı olan Atatürk'ün ekonomi anlayışını Kemalist modelinin tartışıldığını görüyorsunuz . Bir insan çıkıp kamucu halkça bölüşmekten yana Devletçi halkçı hakçı planlamacı politikalarından yanayız.  Çünkü istiyorlar ki ATATÜRK duvarda tablo olsun heykel olsun Atatürk ü sevelim sayalım. Bu Atatürkçülük değil.Bir ülkenin kurucusuna saygı göstermek sevmek asgari AHLAKİ vicdanı borç. Ama yetmez. AtaTürk' ün düşüncelerini  TEPEDEN TIRNAĞA benimsemekle Atatürk' çü olunur. Bugün Türkiye nin tek çıkış yolu ekonomiden sosyal yaşama her şeyiyle Kemalist politikalara geri dönmekle olur. Diyorlar ki bazıları Atatürk'ün  düşünceleri o çağda iyiydi ama çağ değişti artık geçerli değil diyenler bize karşı operasyondur. Bakın dünyada o çağdan bu yana değişen hiç bir şey yok. Emperyalizm bitmedi."

Söyleşinin ardından Kocasakal’a plâketini ADD Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat, CHP Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın ve Dr. Fikret Şahin ile birlikte verdi.

 

BANDIRMA GERÇEK - ÖMÜR ŞEN