Türk Kızılay Balıkesir İl ve Şubelerden Düzce'ye Destek

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen, İstanbul ve birçok İlden de hissedilen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından Kızılay çok kısa bir sürede bölgede destek çalışmalarına başladı. Saat 04.08’de meydana gelen depremin ardından Kızılay’ın Düzce, Ankara, İstanbul Afet Müdahale Merkezleri ile Bolu, Zonguldak, Yalova ve Sakarya Şube Başkanlıklarından 100’den fazla uzman personeli bölgeye intikal etti. Bölge şubelerinden de yüzlerce Kızılay gönüllüsü Kızılay ekiplerine destek için sahaya çıktı.Kızılay, bölgede onlarca ikram aracıyla geceyi halen dışarıda geçiren vatandaşlara beslenme ve sıcak içecek desteği veriyor. Vatandaşların soğuktan etkilenmemesi için yoğun çaba sarf eden Kızılaycılar afetzedelere battaniye de dağıttı.

Türk Kızılay Balıkesir İl Merkezi ve bazı şubeler de Düzce’deki afet yönetimine yardımcı olmak adına geçtiğimiz hafta sonu gıda yardımında bulundu.

Yapılan yardımla ilgili olarak Türk Kızılay Balıkesir İl Başkanı M. Burak KELEMENÇE “Geçtiğimiz hafta Düzce Gölyaka’ da meydana gelen deprem sonrası en kısa sürede sahaya inen Kızılay, deprem mağdurlarının acılarına ortak olma ve dindirme konusunda bir kez daha sınıfı geçti. Depremin etkisi ile sokaklara inen vatandaşlara battaniye dağıtımı yapan Kızılay, depremin ikinci saatinden itibaren sıcak çorba servisi ile afet yönetimi konusunda tecrübesini konuşturdu. Halen evlerine girmekte tedirginlik yaşayan ve sahada çalışan 2500 kişiye günde iki öğün sıcak yemek dağıtan Kızılay, aynı zamanda depremin psikolojik etkilerine karşı da vatandaşlarla birebir ilgilenmeye devam ediyor.

Bizde Balıkesir İl Merkezi olarak Düzceli yurttaşlarımıza geçmiş olsun diyebilmek ve acılarını paylaşabilmek adına çorbada bizim de tuzumuz olsun diyerek Balıkesirli hayırseverlerimizin bağışları ile topladığımız yaklaşık 3 ton gıda malzemesini Bandırma, Edremit, Gönen ve Karesi Şubelerimiz ile deprem bölgesine götürüp, Kızılay Düzce Afet Yönetim Merkezimize teslim ettik. Ardından Afet Koordinasyon Merkezimizde Kızılay Afet Yönetim Genel Müdürümüz sayın İbrahim ÖZER tarafından deprem operasyonu konusunda bilgilendirildik. Allah beterinden korusun, milletimize tekrar böyle afetler yaşatmasın.” dedi.

27-11-2022