Tüm Kadınlar Bunu Bilmeli Ve Kullanmalı - KADES

Kadınlar Mutlaka Bunu Bilmeli ve Kullanmalı 

Kadına şiddetle mücadele için 25 Kasım itibariyle turunculara büründük.,

İçişleri Bakanlığının bünyesinde de KADES yani Kadın Acil Destek Hattı kuruldu.

Herhangi bir şiddet, kaçırılma, cinsel istismara maruz kaldığınız an ya da bunlara maruz kalan bir kadın gördüğünüz takdirde  telefonlarınıza indirdiğiniz KADES programıyla yani bir tuşla polisleri çağırabilirsiniz.

Özellikle son zamanlarda aslında biliyoruz sadece son zamanlarda olmuyor bu vakalar önceden de vardı ama kadınlar ya çaresizlikten susuyorlardı ya da medyaya yansımıyordu şimdi de hepsi yansımıyor ya... Korunmaya muhtaç kadınlarımızı ve çocukları risk ve tehdit içeren durumlardan kurtarmak veya kurtulmak için hepimiz telefonlarımıza bu uygulamayı yüklüyoruz.

Nasıl yapıyoruz.Basit.

Akıllı telefonlarınızın Google Play Store veya Apple Store'a KADES yazıp ilk çıkan Kadın Destek yazılı bordo uygulamayı telefonumuza indiriyoruz. İndikten sonra telefonumuzda uygulamayı açıp konumuma izin ver yapıyoruz ki siz ihtiyaç anında çağrı butonuna tıkladığınızda polisler konumunuzu bulup gelebilsinler. Sonra istenilen kişisel bilgileri eksiksiz giriyoruz ve kişisel bilgiler içinde yazdığınız telefon numarasına bir kod geliyor. Bir sonraki aşama direktiflere uyarak o kodu giriyoruz ve her şey hazır. Artık kendinizi güvende hissetmediğiniz herhangi bir anda acil tuşuna basarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. Yalniz bu kadar değil yardim talebinde bulunmak için tuşa bastığınızda emin misiniz diye tekrar bir soruyla karşılaşıyorsunuz. Bunda evet ve hayır tuşları var. Gerçekten yardıma ihtiyacınız varsa evet tuşuna basın.

Bu uygulamayı Türkiye de başlatmak muazzam bir fikir. Ben bundan dolayı hem kendi adıma hemde diğer kadınlar adına çok mutlu oldum.. Lütfen ertelemeyin ve uygulamayı hemen şimdi indirin. Size lazım olmasa bile belki başka bir kadını içinde bulunduğu kötü durumdan kurtarırsınız. 

Selma Hayal/Bandırma/25-11-2020