Toprak Analizi Neden Kaldırıldı?  

 

 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Desteklerde önemli değişiklikler yaptı. Tarımsal Desteklere ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı da 5 Mayıs 2016 tarihli Resmi Gazete`de yayımlandı.
 
Tarımsal Desteklerde dikkat çeken konulardan birisini Toprak Analizlerinin kaldırılması oldu. Toprak Analizlerinin kaldırılmasının gerekçelerinin ne olduğunu ise henüz bilmiyoruz. Ancak emin olduğumuz bir konu var ki oda toprak analizlerinin mutlaka yapılması gerektiği. Tarım Bakanlığı bu konuda nasıl bir çalışma yapacak bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. Zira Tarımsal Desteklerin uygulanmasına ilişkin tebliği Bakanlık yayınlayacak ve bu konunun orda yer alacağını ümit ediyoruz.
 
Çünkü yapılan toprak analizleri ile yetiştirilecek bitkiye hangi gübrenin kullanılacağı belirleniyordu. Diğer taraftan toprak analizleri aşırı ve bilinçsiz gübre kullanımının önüne geçilmesi, toprak ve su kaynaklarımızın korunması ve sürdürülebilir tarım için büyük önem taşıyor.
 
Bu konuda bir değerlendirme yapan Ziraat Mühendisleri Odası, şunları kaydediyor: “Gübre satışında Ziraat Mühendislerinin görev ve sorumluluk almasını sağlayıcı düzenlemelerin olmaması nedeniyle çiftçiye ihtiyacı olan gübrenin tavsiyesinde sorunlar yaşanırken, toprak analiz desteğinin kaldırılması ile bu sorunlar daha da büyüyecektir.
 
Toprak analizlerinin tarımsal destekleme için şart koşulması sonrası, bu alanda faaliyet göstermek üzere özel ve tüzel kişiler tarafından yatırım yapılarak çok sayıda laboratuvar açılmıştır. Halen toprak analizini yapmaya yetkili 130`u özel sektöre, 72`si Ziraat Odalarına, 21`i üniversitelere, 11`i Belediye ve Özel İdarelere, 21`i Ticaret Borsalarına ve 47`si Bakanlığa ait olmak üzere toplam 302 laboratuvar bulunmaktadır.  Toprak analiz desteğinin kaldırılması ile bu alana yatırım yapmış olanlar ile buralarda istihdam edilen çok sayıda kişi mağdur edilmiş olacaktır.”
 
Toprak analizinin önemi bir tarafta dururken diğer tarafta bu alanda çalışan mühendislerin düşünülmemiş olması ciddi sorunlara neden olacaktır. Kamuoyu toprak analizinin neden kaldırıldığını merak etmektedir.