Tolga Tosun Deprem Gerçeğine Dikkat Çekti

CHP BAŞKAN ADAY ADAYI  TOLGA TOSUN’DAN DEPREM GERÇEĞİNE VURGU

-Tehlike her zaman kapımızda

-Doğal afetlere karşı tedbirli olmayız

-İmar affı hatalardan ders alınmadığının kanıtı

Cumhuriyet Halk Partisi Bandırma Belediye Başkan Aday Adayı Avukat Tolga TOSUN, ülkemizin deprem gerçeğini dikkat çekerek imar affı ve yanlış kentsel dönüşüm uygulamalarının getirdiği riske vurgu yaptı.

CHP Bandırma Belediye Başkanı Aday Adayı Av. Tolga Tosun, son günlerde sık sık meydana gelen depremlerin vatandaşların içine kurt düşürmeye başladığını söyleyerek “Kentimiz, Kuzey Anadolu fay hattının kolları ile çevrilmiş durumda. 1. Derece deprem kuşağı bölgesindeyiz; yani en riskli bölgelerden birinde yaşıyoruz. Tehlike her zaman kapımızda. 17 Ağustos 1999 Gölcük, 12 Kasım 1999 Düzce, daha sonra Bingöl ve ardından 2011 yılında olan Van depremleri ülkemizin dört bir köşesinde yaşayan her insanımızı derinden etkiledi. Maalesef ki yaşadığımız acı tecrübelerden yeterli dersi çıkaramıyoruz” dedi.

En son yapılan İmar Affının geçmişteki hatalardan ders çıkarılmadığının bir göstergesi olduğunu vurgulayan Tosun “İnsanların çarpık kentleşmenin sonucu meydana gelmiş problemlerini halletmeye çalışırken, onları depremin acı yüzü ile karşı karşıya bırakmak onları kendi kaderine terk etmek anlamına gelmektedir. Yine birçok kez değiştirilen imar yasası ve Yapı denetim Kanunları ile depreme karşı sağlıklı yapılar üretilemeyeceği çok açıktır. Kentsel dönüşümün bir zorunluluk hali almasına rağmen ‘Kentsel Dönüşüm’ adı altında yapılan yanlış uygulamaların sadece belli kişilere çıkar sağladığı gerçeği unutulmamalıdır” dedi.

“Deprem ihtimali hiç göz ardı edilmeden yapılacak planlamalar ile vatandaşların yaşam hakkını riske atmadan, can ve mal güvenliğini sağlayacak, hayata geçirilebilir uygulamalar ile insanların dertlerine çareler aranması gerekmektedir” diyen Tolga TOSUN, “Olası depremlerde meydana gelebilecek kaza senaryoları hazırlanarak, önceden sorumlular ve sorumluluklar konusunda görev paylaşımı yapılmalı ve önlemler alınmalıdır. Depremin beklendiği bölgelerde kimyasal maddeler tespit edilmeli, olası bir depremde bu kimyasalların ve bunlardan kaynaklanabilecek sorunların nasıl bertaraf edileceği belirlenmelidir. Demiryolu, karayolu, denizyolu ve havayolu ile deprem sonrası yardım yolları planlanmalı ve gerekli kurumlar ile iletişim sağlanmalıdır. Deprem öncesi yapılacak harcamaların, depremin yaşanıp felakete dönüştükten sonra yapılacak olan harcamalarla mukayese edilemeyecek kadar az olacağı ve can kayıplarının da en aza düşürüleceği kesindir” diye konuştu.

Ülkemizde yaşanan diğer doğa olaylarına da dikkat çeken CHP Bandırma Belediye Başkan Aday Adayı Av. Tolga TOSUN, “Kıyılarımızın tahrip edilmesi, ormanlık alanlarımızın, su havzaları ve tarım arazilerinin yok edilmesi, kentlerin birer taş yığını haline dönüştürülmesi ile ortaya çıkan en büyük doğal afetlerden birisi de sel ve su baskınlarıdır. Son 7-8 yıl içerisinde aşırı yağış, çevrenin doğal yapısının bozulması ve alt yapı yetersizliği ile kentimiz iki kez sele maruz kaldı. Cumhuriyet Meydanımız küçük bir gölete dönüştü. Kullanılamaz hale gelen ev ve işyerleri barınma hakkının ortadan kalkmasına ve maddi kayıplara neden oldu” dedi.

İnsanoğlunun doğayı tahrip ettikçe doğanın intikamının da bir o kadar ağır olduğuna vurgu yapan Avukat Tolga Tosun “Bizlere düşen görev, doğal yapıya zarar vermeden, yaşanabilir, sağlıklı ve güvenli bir çevre oluşturmak için mekanik aksamı sorunsuz çalışan; insana dost, çevreye uyumlu çağdaş, bilimsel bir planlama ile kentimize ve vatandaşlarımıza hizmet etmektir” diye konuştu

SERHAT OZAR