TOFAŞ'ta İşçi Kıyımı Genel Grev Kapıda

DİRENEN İŞÇİLERİN SÖZCÜLERİYLE BİRLİKTE 142 İŞÇİ İŞTEN ATILDI  DESTEK BEKLENİYOR.

Türkiye seçim sonrası koalisyon  görüşmelerine odaklanmış durumdayken emek kesiminde kıyımlar sessiz sedasız devam ediyor. Bursa’da TOFAŞ fabrikasında aralarında direnişte işçilerin sözcülüğünü yapanların işçilerin de olduğu 142 işçi işten atıldı.

TOFAŞ fabrikası, Türk Metal’in MESS ile yaptığı toplu sözleşmenin yenilenmesi ve Türk Metal’in fabrikadan gitmesi için metal iş kolundaki direnişin başını çeken fabrikalardan biriydi. Daha önceden iki sözcünün işten atıldığı fabrikada bu sefer de direnişteki sözcülerden İbrahim Gürkan’ın da içinde bulundu 142 işçi işten atılırken işçiler bu kıyıma karşı mücadele edeceklerini vurguluyorlar.

Tofaş otomobil fabrikası önünde toplanan TOFAŞ işçileri; “TOFAŞ yöneticilerinin  yaptığı bir insafsızlıktır. Bizlere daha önceden işçi çıkarılmayacağı söylenmişti ancak bize verdikleri hiçbir sözü yerine getirmediler” diye konuştu.

Bir TOFAŞ işçisi ise, “Daha önceden işten çıkarılan iki arkadaşımıza sahip çıkamadığımız için işveren bir sıfır önde görünüyor bu sefer de çıkarılan arkadaşlara sahip çıkamazsak bu iş burada bitmiştir. Bu nedenle bütün TOFAŞ işçileri olarak birlik olmalıyız aramızda farklı görüşlerde olan arkadaşlar var onları bir kenara bırakma zamanıdır diyerek hepimiz kol kola girmeliyiz” dedi. 

Tofaş Otomobil Fabrikası 15 Mayıs'ta başlayan eylemlerde ön planda olan 80 işçisini işten çıkarttı. Fabrikada çay molası dışında atölyelerden dışarı çıkışlar ise yasaklandı.

ÇALIŞANLAR HAKLARINI İSTEDİ

Otomobil Fabrikaları'nda hareketlilik bitmiyor. Bazı otomotiv taraf endüstri fabrikalarında işçilerin laf verilen iyileştirmeleri yapılmadığı gerekçesiyle başlattıkları yeni eylemin Cuma günü farklı bir ebat kazanacağı ifade edildi. İşçiler, Metal İşverenleri Sendikası (MESS) tarafından öneri edilen 3 bin 500 lira brüt iyileştirmenin aylık 100 liraya denk geldiğini, bunun da yetersiz olduğunu ifade ettiler.

BAŞKA ŞİRKETLERİ ÖRNEK ALDILAR

Bosch'taki sözleşme baz alınarak iyileştirme yapılmasını, eylemlerden ötürü soruşturma yapılmaması ve atılanların geri alınmasını isteyen işçiler, Cuma gününe kadar verilen sözler yerine getirilmezse yeni bir direniş başlatılacağını açıkladı.

TOFAŞ HAK ARAYAN İŞÇİLERİ KAPI DIŞARI ETTİ

Öte yandan bu haberler sosyal medyada yayılırken, Tofaş Otomobil Fabrikası 80 işçiyi işten çıkarttı. Fabrikada çay molası dışında atölyelerden dışarı çıkışlar ise yasaklandı.

METAL İŞÇİLERİ BİRLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Metal İşçileri Birliği ise şu açıklamayı yaptı: "MESS ve ortakları saat ücretlere iyileştirme yapmaktan ırak duruyor. MESS, toplamda işçiye 3500 TL ödemeyi kararlaştırdı. Üstelik bu brüt... Aylara bölündüğünde 100 TL'ye denk geliyor.Ödeme senelere yayılarak şöyle yapılacak: Ağustos ayında brüt 1400. 2016 yılında iki kez olmak üzere 700 TL. 2017'de bir defaya mahsus olmak üzere 700 TL.

GREV ÇAĞRISI

MESS metal işçisiyle dalga geçiyor, işçinin adalet talebine gözlerini kapamaya devam ediyor. Sadaka koyuyor önümüze. Kabul etmeyelim.Bütün fabrikalardaki arkadaşlar gereğini yapalım. Üretimden gelen gücümüzü bir defa daha gösterip şalteri kapatalım. Hak yoksa Cuma günü umumi grev mevcut"

BANDIRMA GERÇEK HABER MERKEZİ