Tek Dünya Diline Doğru. Elon Musk'tan İnanılmaz İddia.

ELON MUSK'TAN İDDİALI HAMLE KONUŞMAYA DA GEREK KALMAYACAK

Beş yıl içinde dil öğrenmeye gerek kalmayacak açıklamasını yapan Space-x ve Tesla CEO’su Elon Musk, üzerinde çalıştığı bir teknoloji sayesinde beş yıl gibi kısa bir süre içinde dil bilmeye HATTA  insanların konuşmaya ihtiyacı olmayacağını açıkladı.

Elon Musk'ın dünyada gündem olan açıklamasına olumlu tepkiler gelirken fgarklı kültürlerin zenginliğinin ortadan kalkmasının doğru olmayacağına dair görüşlerde belirtild,i.  Etnik ırkçılık dahil pek çok sorunun kaynağı olan farklı diller farklı kültürlerin uyumsuzluğu sorunun giderilmesine katkı yapacağını ileri sürenlere rağmen tek dünya dili nin  bilim adamlarınca  kısa vadede mümkün görünmüyor şeklinde düşünceler paylaşıldı.
İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.. Dr. Bahar Güntekin, ABD'li girişimci Elon Musk'ın yakın gelecekte teknoloji sayesinde dile ihtiyaç kalmayabileceği açıklamasını üzerine "Çok yeni teknolojiler olduğu için beyne takılması planlanan çipler ile dile olan gerekliliğinin ortadan kaldırılmasının 5 ya da 10 yıl içinde mümkün olmadığını düşünüyorum" diye konuştu.

Elon Musk sahip olduğu nöroteknoloji firması Neuralink'in çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

NTV'de yer alan habere göre, 48 yaşındaki iş insanı, şirketin önümüzdeki yıl içinde ilk kez bir Neuralink cihazını insan beynine bağlayabileceğini umduğunu söyledi. Bunan göre pille çalışan bir çip, kafatasına yerleştirilecek ve beyne elektrotlar gönderebilecek.

“Beyninizdeki herhangi bir yerle arayüz kurulabilir, bu yüzden cihaz görme yeteneğinizi iyileştirebilir” diyen Musk, ilk nesil cihazların beyin yaralanmalarını ve bozukluklarını tedavi etmeye odaklanmasına rağmen, daha sonra bunların çok daha fazlasının gerçekleşebileceğini ekledi:

'Konuşmaya gerek kalmayabilir'
"5 yıl içinde konuşmanıza gerek kalmayabilir. Duygusal nedenlerle bunu hala yapabiliriz. Ancak bu cihazlarla çok hızlı ve daha hassas bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Dile ne olacağından emin değilim. Böyle bir durumda Matrix gibi bir şey olurdu. Farklı bir dilde mi konuşmak istiyorsunuz? Sorun değil, sadece programı indirin.”

14-05-2020