Su Ve Ulaşım Zamların Geri Çekilmesi İçin Birleşelim, Mücadele Edelim!

SU VE ULAŞIM ZAMLARININ GERİ ÇEKİLMESİ İÇİN BİRLEŞELİM, MÜCADELE EDELİM!

Geçtiğimiz günlerde Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan bir kararla suya zam yapıldı. Ulaşım zammının ardından gerçekleşen su zammı işçilerin ve halkın kriz ortamında belini daha da bükmektedir.

İşsizliğin ve yoksulluğun büyüdüğü hayat pahalılığının her geçen gün arttığı ülke koşullarında yerel yönetimlerde rantçı ve kar odaklı bir anlayış ile halkın cebine elini uzatmaktadır. Ve su zammı da büyükşehiri yöneten iktidar partisi ve belediye meclisinde bulunan sermaye partilerinin ortak kararı ile hayata geçirilmiştir. Seçimlerden önce birbiri ile kavga eden sermaye partileri söz konusu emekçi halkın cebine el uzatmak ve rant olduğunda aynı noktada birleşebilmektedir. Belediyenin borçlarının sorumlusu kentte yaşayan emekçiler değildir.

Su ve ulaşım hakkı bir kentte yaşayan işçi ve emekçilerin en temel haklarındandır. Yerel yönetimler su, ulaşım, gıda ve barınma vb. en temel ihtiyaçları ücretsiz veya en ucuz şekilde halka ulaştırmalıdır. Partimiz 31 mart seçimleri öncesi bağımsız büyükşehir belediye başkan adayı çıkartarak, tüm rantçı adaylara karşı halkçı ve demokratik bir yerel yönetim için halkı birleşmeye ve mücadeleye çağırmıştı. Verilen bu mücadelenin en doğru çizgi olduğu bugün bir kez daha ortaya çıkmıştır. Emekçi halkın kent ve ilçe yönetiminde söz sahibi olduğu, bütçenin ve kaynakların halkın talepleri ve refahı için kullanıldığı bir yerel yönetim mücadelesi devam etmektedir.

Ülkemizde büyük sermayenin ve iktidarın sorumlusu olduğu bir ekonomik kriz yaşanmaktadır. Balıkesir büyükşehir belediyesi de işçi ve emekçileri ekonomik ve sosyal olarak rahatlatacak politikalar uygulamak yerine halkı daha yoksullaştıran zamları hayata geçiriyor. Bandırmada ve tüm kentte yapılan zamların geri çekilmesi için halkımızı başta mahalleler olmak üzere her alanda birleşmeye, örgütlenmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz. Zamlara, yoksulluğa, krizin faturasını ödemeye hep birlikte dur diyelim!

EMEK PARTİSİ BANDIRMA İLÇE ÖRGÜTÜ \19.07.2019