Sevgililer için, Kıssadan Hisse..

Bilimsel araştırmalara göre, hiçbir aşk sonsuza kadar sürmezmiş, hatta ömrü çok kısa imiş..  Eğer gerçek sevgi ve anlaşma varsa  sevgiye dönüşür uzun yıllar beraberlik devam edermiş.     En büyük aşklar  bile  3 .. 5 ay sonra biter ve  sıradan bir sevgiye dönermiş.. hele de evlendiyse  yıllar içinde yıpranır  ve birgün   yolları ayrılırmış  bu gözü kara aaşıkların.. 

Bu gerçekleri daima aklınızda tutmalı ve aşırı güven duyup  pişman olacağınız hatalar yapmamalısınız.   Kadın - Erkek  diye ayırmadan, her iki taraf için de,  menfaatlere alet olmak, kendine hizmet ettirmek,  fedakarlık etmeye zorlamak,  kısacası  kullanılmak  ve yolun sonu geldiğinde gerçekleri gördüğünde pişmanlık ve hayal kırıklığı ..  Bu konuda gerçek bir yaşam hikayesini aktarmak istedim size..  Güzel bir ilçemizde iki güzel genç kızımızın hikayesi..

Bir süredir   Kamuda çalışan çok dürüst ve sevdiğine güvenen bir Kızımız.. ek kazanç için işyeri açmak ister,  çok sevdiği ve kardeşi gibi yakın olduğu bir arkadaşı  ile birlikte, tüm birikimlerini birleştirip çok güzel, iyi para getirecek bir iş kurarlar.. ama tabii  bunar Kamu personeli ya,kendi ismi ile açabilmesi mümkün olmadığından.... - en güvenilir kişi..- SEVGİLİ dir. diye düşündüğü için bu maasum kızımız.. ciddi bir ilişkisi olduğuna inandığı.... Sevgilisinin üstüne işletme ruhsatı alır ve çalışmaya başlarlar.. zaman geçer.. iş çok iyi devam eder... ama para nerde... banka hesabı da sevgili üstünde ya tabii.... zarar ediyor der sevgili.. para yok. der... ne kadar Aşkın gözü KÖRdür desek de bir süre sonra  gözü açılır kızın ve hesapları inceler.. .. Banka hesabında ÇOK Para var olduğunu görür. ve tabi tartışma çıkar....

Ama adam ne parayı verir ne de işyeri ile elde ettiği hakları....sevgi biter yollar ayrılır, adam  pervasızca, hiçbir hak alamazsınız, yasal bir dayanagınız yok der,  ve bunları  büyük bir hayal kırıklığı ve maddi zararla  bırakır.. yüzsüzce çekip gider ,  o işe  tek başına devam eder ve yıllarca  güzel paralar kazanır. ..

  Bir başka hikayeyi de TV. sabah proğramlarından izlemiştim.   Bir genç kızımız kendinden epeyce büyük birini kendine aaşık eder ve ne isterse yaptırır, büyük paralar alır, sonunda yolları ayrılmaya başlayınca adamın gözü açılır ve paraları geri almak için Mahkemeye başvurur. Ama dolandırıcılık yok zorla gasp yok.  Kendi isteği le gidip Banka hesabına yatırmış parayı..  Kız diyor ki ifadesinde, ben ondan birşey istemedim, kendisi  hediyeler verdi. kendi isteği le  hesabıma para yatırdı, ben de bu paraları çeşitli ihtiyaçlarım için çekip harcadım...  Şimdi de yollarımız ayrıldı, der .. ve konu kapanır... 

 Bunlara benzer pekçok  olay yaşanmaştır  mutlaka . Ne kadar duymuş olsak da  bunlardan ders almadan aynı hataları yapmaya devam edecek olan gözü kara aaşıklar,  yıkılan hayaller, pişmanlıklar , keşkeler, devam edip gidecek. .

Siz siz olun... Sevgilinizle menfaat. ve para ile ilgili işler yapmayın..
Ata sözü ne demiş.. - Babana bile güvenme..-.-Sevgiline hiç güvenme.. diye ekleyelim biz de..

Bunca laftan sonra, kısaca bir şiirle ifade etmek gerekir diye düşündüm ve severek okuyacağınızı  bu dizeleri  yazdım... Sağlıkla kalın, huzurla kalın, mutlu kalın. Ama Sevgisiz kalmayın..

 

14 Şubat sevgililer günü demişler
sevgi bir günlük olur mu ?
Kerem ler, Aslı lar, Zühre ler
ve daha neler neler..
bir ömür boyu sevmişler.
sevdaları için yaşamış
sevdaları için ölmüşler.

bir güne sığar mı sevgiler ?
eskiler duysalar
buna çok gülerler.

sevgi her gün, her mevsim
yedi veren gülüdür
gerçek sevenler için
yılın her günü
sevgililer günüdür..

Sevil Ağtaş.