Selim Panç'tan Kayacık Arazisi İle İlgili Basın Açıklaması

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İle Bandırma Belediyesİ arasında gerilime  neden olan Kayacık’taki 25 dönümlük arazi’ye Büyükşehir Beledyesi’nn AVM yapacağına yönelik iddialar üzerine  CHP İlçe Başkanı Selim Panç yönetim kurulu le birlikte söz konusu sahaya giderek basın açıklaması yaptı.

BU ALANA AVM DEĞİL SPOR TESİSİ YAPILMALIDIR

Bandırma Kayacık Mahallesi’nde  2591/155  ada parsel  25.000m2  ,  Milli Emlak’a ait araz  5 Bin kişilik  kapalı spor tesisi yapılması için , Gençlik ve spor müdürlüğünün önerisiyle  2015 yılında   Balıkesir Mera komisyonu tarafından mera vasfından çıkarılmıştı. İmar değişikliği , o zamanki   Banvit Bandırma Basketbol kulübünün talebi ile görüşülmüş ve Kasım 2015 Bandırma Belediye Meclisi toplantısında karara bağlanmıştı. 
Gelişen süreçte ilgili parsel Banvit Bandırma Basketbol Kulübünün kapanmasının ardından tekrar Milli Emlak’a devredildi.Milli Emlak’a ait  bu alanın, bir şekilde ve kimsenin haberi olmadan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne  devredildiğini  öğrenmiş bulunuyoruz. Hatta öyle ki ilgili alana daha önce planlandığı üzere  bir spor kompleksi değil de  Büyükşehir Belediyesi tarafından bir AVM yapılacağı konuşulmaktadır.
 Geçtiğimiz  günlerde Balıkesir Büyükşehir Beledıye Meclisinde  birçok ilçede Milli Emlak’ a ait arazilerin sessiz  sedasız , Balıkesir Büyükşehir Belediyesine devri onaylandı. Bu  duruma  ilçe Belediyeleri tepki gösterdi.Çünkü bu arazilere  ne yapılacağı , ne için kullanılacağı konusunda hıçbir  fikir  yok.
Bu arazilerin Milli  Emlak’tan  alınmasının amacı  ranta  çevirip ,  Türkiye’nin en borçlu Belediyelerinden  biri  olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin  borçlarının kapatılması mı  ? Bu sebeplerle buradan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne   çağrıda bulunuyoruz!
Kayacık Mahallesi’nde yer alan bu alana  , daha önce de kararı alındığı gibi  bir spor tesisini yapmaları gerektiğini söylüyoruz!
 Böylece bu güne kadar tek bir çivi çakmadıkları Bandırma’ya bir faydaları dokunabilir!
 Yapacak güçleri, imkânları ve niyetleri  yoksa bahane  üretmelerine de  gerek olmadığını da belirtiyoruz!
 Eğer bunu yapamayacaklarsa ilgili parseli Bandırma Belediyemize devretsinler! 
 Bizim halkçı belediyemiz halkımızın kullanımına sunulacak bu spor tesisini şehrimize kazandıracaktır.
 Saygılarımla…- Dr. Selim Panç /  CHP BANDIRMA İLÇE BAŞKANI

26-02-2021