Pakize Başaran "Ateş Parçası" Romanı İle 68 Yıl Sonra Yeniden

Bandırma Belediyesi Kültür ve Sanat hizmetleri çerçevesinde basılan "Ateş Parçası" adlı roman, yazarı Pakize Başaran tarafından tanıtıldı.

101 yaşında olmasına rağmen son derece neşeli ve enerjik görünümüyle sanatseverlerin karşısına çıkan Şair ve Yazar Pakize BAŞARAN;  Önder Balıkçı'nın moderatörlüğünde  68 yıl sonra yeniden basılan ilk kitabıyla ilgili bilgiler verdi,Türk Edebiyat tarihinin ünlü yazarlarıyla ilgili anılarını paylaştı ve kendi yazdığı  şiirlerinden bir kısmını  seslendirdi .

Zamanın gazetelerinde günlük tefrika edilen ilk romanı olan "Ateş Parçası" dönemin ünlü yayınevi İnkilap Kitabevi tarafından "Benim Doktorum" adıyla yayınlanmıştı. 

İlk baskısı 1951 yılında yapılan ve Bandırma Belediyesi Kültür yayınları kapsamında içeriği değiştirilmeden yazarın kendi ifadesine göre "Ateş Parçası"orijinal ismiyle 2.baskısı basılan kitabının tanıtım etkinliğinde konuşan Pakize Başaran; Halide Edip Adıvar ,Reşat Nuri Güntekin,Orhan Kemal,Behçet Kemal Çağlar ile ilgili anılarına yer verirken edebiyat tarihimizle ilgili yüzlerce imzalı belgeden oluşan arşivinin değerlendirilmesi için destek istedi..

Bugüne kadar 17 Kitabı roman olarak basılan ve 1950 ve 60 lı yıllarda Aşk Romanları Yazarı olarak tanınan Pakize Başaran' ın ayrıca farklı gazetelerde yayınlanmış oyunlaştırılmış  çok sayıda öyküleri ,tefrika edilmiş ancak basılmamış romanları ve yazıları bulunuyor.Ünlü yönetmen Tunç Başaran ve tiyatro sanatçısı Meriç Başaran'ın annesi olan Pakize Başaran "Unut Beni" adlı şiiri  aynı zamanda damadı olan Cem Karaca  tarafından bestelenerek şarkı olarak okunmuştu. 

https://www.youtube.com/watch?v=WFhzZAl1SEM

Tanıtım etkinliğinde dünya edebiyat tarihinde bir diğer ilk yaşandı ve yazarın 1953 yılında basılan "Sahte Gelin" adlı 2 .kitabının orijinal baskısı,65 yıl sonra kendisi  tarafından okuyucusuna  imzalandı.

BANDIRMA GERÇEK - 29-03-2019 - MEHMET LEVENTOĞLU