Özel Girişimci BOR katkılı Ürünle Dünyanın Gündeminde

RADYASYONU ÖNLEYEN BOR KATKILI BETONU ÜRETEN FARUK DURUKAN'A YABANCI ZİYARETÇİLER

Bor Madeni türeviyle radyasyon sızıntısını önleyecek  bor katkılı betonu üreterek  hayati değeri olan buluş  yapan  araştırmacı ve girişimci Faruk Durukan  yabancı ülkelerin  merceğine takıldı.

Bor madenini kullanarak  nükleer santrallerin önlenemeyen   radyasyon sızıntısını  sıfır seviyede durdurabilecek buluşa imza atan Türk bilim insanı Faruk Durukan'ı, Türk resmi makamlarından önce ilk ziyaret eden, Alman parlamenterler oldu.

Bor Madeni çıkarma ve işleme tekelini elinde bulunduran Eti Maden Bor işletmelerinin konudan haberi bile olmadığı iddia edilirken Almanya'dan gelerek Faruk Durukan la buluş hakkında görüşen Çernobil faciasının doktoru olarak bilinen Dr. Anatoly Tkachuk ve Alman Parlamenterlere bilgi verildi.

ODTÜ YILIN BİLİM İNSANI ÖDÜLÜ FARUK DURUKAN'A VERİLDİ

Balıkesir'in Edremit ilçesindeki  kendine ait özel ar-ge tesislerinde,  ilaç ham maddeleri üreten bilim insanı Faruk Durukan, dünya rezervinin büyük çoğunluğu Türkiye'de bulunan bor elementini kullanarak faydalı ürün buluşu  gerçekleştirdi..  Durukan, bor türeviy katkılı  dünyanın ilk radyasyon emici ve sızdırmaz betonunu ürettini iddia etti.. Dünyada sodyum pentaborat ile çalışan ülkeler içinde ilk kez Türkiye'de Faruk Durukan, 7 su moleküllü sodyum pentaboratı üretmeyi başardı ve bu çalışmayla, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin yılın bilim adamı ödülüne de layık görüldü.

Bu buluş ile dünya devi ülkelerin korkulu rüyası olan nükleer santrallerdeki sızıntılar durdurulabilecek. Buluşu incelemek ve bilgiler almak üzere, Çernobil faciasının doktoru olarak bilinen Dr. Anatoly Tkachuk da geçtiğimiz aylarda Türkiye'ye gelmiş ve 1 ay süren temaslarda bulunmuştu.

RADYASYON EMİCİ BETON

Faruk Durukan'ın ar-ge tesislerinin son ziyaretçileri ise, Almanya'dan gelen parlamenterler heyeti oldu. Bazıları kimyacı, biyolog ve teknik insanlardan oluşan Sosyal Demokrat Parti, Hıristiyan Demokrat Parti, Sosyalist Parti, Yeşiller Partisi ve bağımsız parlamenterler, yaptıkları ziyarette radyasyon emici buluş ile alakalı bilgiler aldı. Parlamenterler heyetine tesisleri gezdiren Faruk Durukan, nükleer santralleri bulunan ve nükleer santral kurulacak olan ülkelerde mutlaka radyasyon emici beton kullanılması gerektiğini vurguladı. Durukan, "Bu buluşumuzu ilgili bilimsel kuruluşlar onayladı. Çernobil'in doktoru olan Dr. Anatoly Tkachuk da geçtiğimiz günlerde ziyarete gelip bizden bilgiler topladı ve tebrik etti. Ülkemizdeki siyasiler ve ilgili resmi makamlardan önce Alman parlamenterlerin konuya hassasiyetle yaklaşmaları ilgimi çekti. Kendilerine bilgiler veriyoruz. Nükleer santraller çok önemli ve büyük bir tehdit. Fakat buluşumuz sayesinde nükleer santraller tehlikeli olma durumlarından kurtuluyor. Tüm ülkelerde bu buluşun kullanılması hayati önem taşıyor" dedi.

Alman parlamenterler, Faruk Durukan'ın anlatımlarını dinledi ve tesisleri inceledikten sonra, Durukan ve ar-ge ekibine teşekkür etti. 

Bilindiği gibi dünya bor madeni  piyasasında en büyük üretici olan Türkiye stratejik madenini ham olarak başta yüksek endrüstrisi olan ülkelere gönderirken uç ürün işleme tesislerini hala gerçekleştirememiş durumda. Bilirkişilerin resmi olmayan açıklamalarına göre Türkiye'nin yıllık döviz kaybı yaklaşık 120 Milyar Dolar.olduğu halde Bor madeni ihracatından sadece 350 Milyon dolarlar seviyesinde gelir elde edebiliyor.

 

Gerçek Haber Servisi  Mehmet Leventoğlu